Možnost návštěvy je poprvé v den svatého Štěpána, poté kromě pátku denně až do neděle před Silvestrem. Vždy od půl desáté do dvou hodin odpoledne.

Na prohlídky vánočně vyzdobeného zámku s povídáním o šlechtických Vánocích zvou také v Lysicích na Blanensku. Od pětadvacátého až do jednatřicátého prosince.

Na zámku v Boskovicích pořádají již po dvacáté vánoční kostýmované prohlídky. Konají se po tři dny v podvečer od šestadvacátého do osmadvacátého prosince. „Mimořádně bude vystavený boskovický betlém,“ sdělili správci památky s tím, že rezervace je nutná.

Kam mezi svátky
• zámek Vranov nad Dyjí: přiblíží život šlechty, otevřeno 26.-27.12. a 29.-30.12.
• zámek Boskovice: 20. kostýmované prohlídky, 26.-28.12.
• kaple na zámku v Lednici, zpívání koled před bohoslužbou, 24.12.
• zoo Hodonín, krmení, 24.12.
• zoo Brno, krmení, 24. a 31. 12.


Atmosféru zimní procházky zámeckým parkem si mohou lidé užít v Lednici na Břeclavsku. „Pohled na minaret nebo akvadukt má v tomto období své kouzlo. Pokud v parku zamrznou rybníky a slepá ramena Dyje, někteří místní bruslí na hladině. Musí si ale dávat pozor na sílu ledu,“ upozornil správce parku Oto Bernad.

Před štědrovečerní mší svatou v zámecké kapli svatého Jakuba si Ledničtí a lidé z okolí od půl deváté večer tradičně zazpívají koledy. Uvnitř kaple je možnost prohlédnout si betlém.

Na Štědrý den a na Silvestra láká návštěvníky za své brány brněnská zoologická zahrada. Otevírá v devět hodin ráno a zavírá ve dvě odpoledne. „Po oba dny se mohou zájemci účastnit také speciálních komentovaných krmení. Ostatní dny mezi svátky k nám návštěvníci mohou zavítat mezi devátou a čtvrtou hodinou odpoledne,“ zmínil mluvčí zoologické zahrady Michal Vaňáč.

V hodonínské zoo pořádají štědrovečerní krmení zvířat, od půl jedné odpoledne šimpanzů a hodinu po poledni tygrů. Ve vyškovském zooparku naplánovali sváteční procházku za snížené vstupné už na tuto sobotu.

Bezplatný vstup slibují mezi vánočními svátky návštěvníkům provozovatelé brněnské hvězdárny a planetária. „Od třiadvacátého do šestadvacátého prosince je hvězdárna zavřená, jinak máme normální program včetně Silvestru a novoročního promítání,“ řekl ředitel brněnské hvězdárny a planetária Jiří Dušek.