Pro zvětšení klikněte.

Největší adrenalin je elektřina, říká

Brno - Navštěvují je tisíce lidí a své lahůdky na nich předvádějí desítky prodejců. Festivaly jídla lákají na zážitek ze specialit i nové zkušenosti. „Chtěli jsme podpořit místní prodejce a holky od plotny, které neměly peníze na vlastní provoz," říká Dana Drásalová z agentury Foodpark, která pořádá festivaly jídla v Brně v Malé Americe.

Je obtížné vytvořit zázemí pro prodejce?

Vždycky je největší adrenalin, když zapojujeme elektrické spotřebiče. Nezdá se to, ale mají obrovský odběr. Dokud nezapojíme i ten poslední, není jisté, jestli bude vše fungovat.

Kolik stojí pořádání takového festivalu?

Záleží na místě, velikosti i programu. Určitě se to ale pohybuje v řádu stovek tisíc korun. Zajišťujeme lednice, stoly, jednotné stánky pro prodejce. Chceme také, aby se u nás cítili dobře i návštěvníci, řešíme proto parkování a toalety.

Mění se podoba těchto akcí s tím, jak rostou?

Mnozí pořadatelé je dělají jen kvůli výdělku. My se držíme toho, že nabízíme kvalitu a zážitek. Třeba na festivalu Ochutnej svět dáváme před restauracemi přednost mladým kuchařům z celého světa, kteří sem přijedou a vaří opravdu fantasticky.

Spolupracujete s nimi i dále?

Amatérští kuchaři a nadšenci do jídla, kteří si u nás vyzkoušeli, jestli se jejich jídlo prodává, si nakonec otevřeli vlastní podniky.

Jaký z vašich festivalů považujete za nejúspěšnější?

Loni nás překvapil zájem o festival Ochutnej Asii. Původně měl být menší, ale přišlo tolik lidí, že odpoledne nebylo co jíst. Letos ho na podzim zopakujeme.

Smažení šneci nebo kohouti. Na festivalech ochutnají lidé neznámá jídla

Brno – Vůně chřestu přilákala do Ivančic na slavnosti této rostliny a pokrmů z ní tisíce lidí. Mezi několika stánky mohli zájemci najít také brněnskou restauraci La Bouchée. Ze stovek ochutnávek, které kuchaři připravili návštěvníkům, má restaurace dobrou reklamu. „Budujeme si tímto způsobem značku. Naše jídlo ochutnají i lidé, kteří o nás dříve neslyšeli," říká mluvčí restaurace Lucie Frgalová.

Podle ní to ale nefunguje tak, že se ihned po akci zvedne počet rezervací. „Pokud hostům festivalové jídlo chutná, vzpomenou si na to a přijdou později, když mají náladu jíst mimo domov nebo chtějí uspořádat oslavu,“ vysvětluje smysl účasti na akcích mluvčí.

Gastroakce ale mají podle Frgalové i jiné kouzlo. „Vaříme menší porce různých pokrmů. Lidé tak ochutnají jídla, která předtím neznali,“ poukazuje.

Letos mohli zájemci natrefit na stánek restaurace nejen na ivančických slavnostech chřestu koncem května, ale také před dvěma týdny na brněnském náměstí Svobody na Slavnostech dobrého jídla.

Ve vyhlášené restauraci se specializují na přípravu jídel z kvalitního masa. „Bereme maso z farem na Vysočině a v Bílých Karpatech a zakládáme si na jeho správném zrání, které je pro kvalitu velice důležité,“ přibližuje Frgalová.

Zaměřují se především na produkty z volně pasených zvířat. Díky tomu získávají hovězí a bio jehněčí maso.

Jejich recepty se inspirují domácí francouzskou kuchyní. Kromě hovězího a jehněčího masa hosté na talíři najdou i pro Českou republiku méně častá jídla. Ochutnat mohou třeba chobotnici, smažené šneky nebo kohouta.

V nejbližší době se představí na festivalu ohňostrojů Ignis Brunensis na Brněnské přehradě. „Bude to v sobotu čtyřiadvacátého června,“ zve Frgalová.