Covidová opatření s omezením pohybu lidí jen na katastru obce, kde žijí, v kombinaci s mrazivým počasím tuto oblast dokonale vylidnila. „To jsem tady ještě nezažil. Kras je dnes úplně mrtvý. Běžně zde v tuto dobu bylo parkoviště alespoň z poloviny plné. Teď prázdno. Jako cyklistovi mi to ale vyhovuje. Není provoz a nemusím se vyhýbat turistům. Z domu to mám kousek a je to krásná vyjížďka. Na Skaláku se otočím a jedu zpět,“ hlásil v sobotu po poledni Deníku cyklista Petr Hanus z Blanska.

Na Skalní mlýn vyrazili na procházku s fenkou Michonne v sobotu odpoledne také Petra Pernicová a Aleš Grossert. Jako jedni z mála. „Na Skalák ještě můžeme, je to v katastru Blanska, kde žijeme. Je to rozhodně nezvyklý pohled, když je tu tak pusto a kras je bez turistů,“ uvedla žena.

Zákaz vstupu

Liduprázdné bylo v mrazivý první jarní den také Josefovské údolí mezi Adamovem a Křtinami. Snad jen mimo adamovských rybářů, kteří měli slov Křtinského potoka. Naprosto prázdné bylo také okolí známé Býčí skály. Ta nyní navíc platí zákaz vstupu kvůli hnízdění sokolů stěhovavých. Nepřístupná místa jsou vymezena páskou a tabulemi. „Omezení budou platit do 15. června,“ informoval jeden ze strážců přírody Moravského krasu Radovan Mezera.

Jen několik aut na jindy plných parkovištích a odstavných plochách stálo v sobotu odpoledne u přírodní rezervace Údolí Říčky na Brněnsku. „Minulý víkend bylo teplo a to na některých místech na okraji Brna byly doslova davy lidí. Takovým lokalitám se ale snažíme vyhýbat. V Údolí Říčky jsme byli naposledy loni. Často jezdíme do Bukovinky, kde se nám moc líbí, ale tam kvůli nařízení vlády nyní nemůžeme. Stejně jako na naši zahradu na Prostějovsku. Přitom je tam tolik práce. Letos tam nic zřejmě sázet nebudeme, ani stříhat stromky. Uvidíme, jak to celé dopadne. Hlavně abychom zůstali zdraví,“ řekli při procházce v přírodní rezervaci manželé Vránovi z brněnské Líšně.