Navíc se může prodražit i obřad. Když snoubenci přijdou na znojemskou matriku s požadavkem na konkrétní termín a někdo je předběhne, zaplatí deset tisíc korun. „Pokud odmítají přijmout jiný termín a čas, je zjevné, že nelze mít obě svatby ve stejné obřadní síni,“ vysvětlila mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková. Loni poplatek deset tisíc korun zaplatily čtyři páry a letos je jich pět jen za první čtvrtletí.

Druhá svatba se pak se souhlasem rady města koná třeba na hradě, kde snoubenci zaplatí za nájem tři tisíce korun.

Na místo musí radnice vyslat matrikářku, oddávajícího a recitátora. „Takovéto svatby jsou nadstandardní službou, kterou poskytujeme ojediněle,“ dodala Pastrňáková.

Výší poplatku se nyní zabývá nový místostarosta Jakub Malačka, který má práci matriky na starosti. „Pokusíme se vyčíslit skutečné náklady. Deset tisíc korun je částka, za kterou by si lidé zaplatili na svatbě třeba kapelu,“ upozornil místostarosta. Nižší poplatek může platit od příštího roku.

Naproti tomu v Mikulově na Břeclavsku podobné poplatky nemají. Ani přímo v Břeclavi nebo v Hodoníně. „S lidmi se vždy dohodneme a najdeme jiný termín, který by jim vyhovoval,“ uvedla mikulovská matrikářka Olga Svobodová.

V Mikulově nabízejí svatby bez poplatku každou druhou sobotu a poslední pátek v měsíci. Jindy snoubenci zaplatí v sobotu tři tisíce korun, ve všední den dva tisíce.

Majitelka agentury Svatby podle vás Veronika Vaďurová pozoruje, že snoubenci mají stále častěji zájem o venkovní obřady. „Roste počet svateb ve vinohradu, třeba u kapličky na Hradišťku ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku,“ zmínila Vaďurová.

Pronájem prostoru u kapličky vyjde zájemce na pět set korun za jednu hodinu.

Pro početnější svatby využívají svatebčané například Rytířský sál zámku ve Valticích na Břeclavsku „Svatby je nutné rezervovat na matrice obecního úřadu v Lednici, termíny nám úředníci posílají. Rytířský sál si zájemci musí zamluvit alespoň půl roku dopředu. Pro letní termín tedy už na začátku roku,“ sdělila kastelánka lednického zámku Ivana Holásková. Pronájem přijde na dvacet tisíc korun.

DATUM I ČAS

Milotický zámek na Hodonínsku má dopředu jasně dané termíny od května do září včetně časů, které mohou snoubenci využít. Pronájem zahrady nebo oranžerie stojí čtyři tisíce korun stejně jako venkovní prostory u zámečku Pohansko na Břeclavsku.

Všichni snoubenci v zemi, kteří se chtějí vzít mimo obřadní síň radnice, musí také počítat s další platbou. Zaplatí tisícikorunový zákonný poplatek.

Za pronájem atraktivních míst pro obřad snoubenci zaplatí rozdílné částky:
• Velké Bílovice, Hradištěk 500 korun
• Lednice, Rytířský sál 20 tisíc
• Znojemský hrad, Sál předků 3 tisíce korun
• Mikulov, Svatý Kopeček 16 tisíc korun