Tuto dosud nelegální techniku smí myslivci z Hodonínska, velké části Vyškovska, Břeclavska a Brněnska používat od pátku. Mimořádná opatření mají zabránit šíření afrického moru prasat ze Zlínska. „Hlavní úkol je ochránit chovy prasat domácích před zavlečením afrického moru a zabránit jeho šíření v populaci divočáků,“ shrnul ve čtvrtek šéf veterinární správy Zbyněk Semerád.
Myslivci musejí celoročně lovit všechny divočáky bez rozdílu věku i pohlaví. Východně od dálnic D2 a D1 od Brna smí nově používat pro lov umělé osvětlení i zaměřovače pro noční vidění. „Povoluje se tam také odlov na pozemcích, kde se sklízí plodiny či střílení divočáků v odchytových zařízeních,“ dodal mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.
Podle předsedy střelecké komise hodonínského mysliveckého spolku Františka Vaďury mohou být díky novince lovci úspěšnější než dosud. „Při nasvícení je podstatně větší šance sledovaný kus odstřelit. Také tomu pomáhá možnost lovit o žních u velkých lánů, dřív totiž myslivci mohli být nejblíž dvě stě metrů od sklízeného pole,“ připomněl.
Intenzivnější lov divočáků vítají zemědělci. „Zvířata nám působí gigantické škody, takže pokud je budou myslivci víc střílet, budeme jen rádi,“ prohlásil předseda družstva Kojál Krásensko Ladislav Ševčík. Družstvo hospodaří v okolí vojenského újezdu Březina na Vyškovsku, který je množstvím černé zvěře proslulý.
Africký mor prasat se podle veterinářů už několik let vyskytuje v některých zemích bývalého Sovětské svazu, Pobaltí i Polsku. „Nákazou mohou onemocnět prasata domácí i divoká jakéhokoli věku. Není přenosná na člověka ani další živočichy,“ ujistil Vorlíček.
Na Zlínsku potvrdili experti od konce června nákazu u devětadvaceti uhynulých kusů. Za tuto dobu vyšetřovali veterináři v Jihomoravském kraji tři mršiny. „Výsledky na africký mor byly negativní,“ doplnil ředitel krajské veterinární správy Jaroslav Salava.