Svatomartinské
- podle firmy:
Réva Rakvice: 16
Patria Kobylí: 10
Vinařství Omasta: 10
Vinařství Neoklas Šardice: 9
Templářské sklepy Čejkovice: 8
Vinařství Stanislav Mádl: 8
Vinařství Ludwig: 8

- podle odrůdy:
Modrý Portugal: 59 vzorků
Modrý Portugal klaret: 1
Modrý Portugal rosé: 9
Müller Thurgau: 95
Muškát moravský: 48
Svatovavřinecké: 33
Svatovavřinecké klaret: 4
Svatovavřinecké rosé: 47
Veltlínské červené rané: 26
Zweigeltrebe klaret: 2
Zweigeltrebe rosé: 42

- podle podoblasti:
Mikulovská: 53 vzorků
Slovácká: 92
Velkopavlovická: 158
Znojemská: 10

Uspělo takřka devadesát procent vín. I přes zvýšené nároky na kvalitu. Organizátoři letos zpřísnili minimální požadovaný počet bodů z osmasedmdesáti na osmdesát ze sta možných. „Letošní úroda vypadá slibně. Někteří už letošní ročník přirovnávají k roku 2013 průběhem počasí i výnosem a charakterem vín. Vína ročníků 2013 a 2015 patřila v tomto desetiletí k nejlepším,“ podotkl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz.

Počet vinařů, kteří si nechali vína ohodnotit, byl obdobný jako loni. Tentokrát si jich nechalo zatřídit vzorky osmadevadesát. „Ve druhém kole už vín na zatřídění není tolik, nejvíce si jich vinaři nechají ohodnotit v prvním," uvedl Babisz. Letos uspělo v prvním kole hodnocení 294 vzorků, ve druhém dvaasedmdesát.

Nejvíce Svatomartinských vín je z odrůdy Müller Thurgau, se šestnácti vzorky uspěla Réva Rakvice. Podle předběžných odhadů na trh letos zamíří přes 2,2 milionu lahví těchto vín. Podobně jako v předchozích letech.

Letos poprvé se mohou prodávat už v pátek 8. listopadu. Hlavní oslavy svátku svatého Martina se ale budou konat i nadále 11. listopadu.

Značka Svatomartinské je zaregistrovaná od roku 1995, od roku 2005 ji vlastní Vinařský fond.