„Musíme často odstraňovat nánosy bahna a vyčerpávat vodu,“ uvedl starosta sboru Alois Švec. Jelikož syrovínští hasiči v minulosti zasahovali stále častěji, v roce 1976 se jim podstatně rozšířila členská základna. Do sboru se přidaly také ženy a vzniklo družstvo žáků a žaček, později družstva dorostenek a dorostenců.

Prapor bude se sochou a kostelem

Podle dokumentu Jana Jaroše sbor dobrovolných hasičů v Syrovíně vznikl v roce 1899. Jeho náčelníkem se tehdy stal Florian Vácha.
Hasičský sbor se svými devatenácti zakládajícími členy udržoval také kulturní činnost, většina mužů tedy například hrála v ochotnickém divadle.

Na počest pětatřicátého výročí trvání hasičské tradice v Syrovíně se v květnu roku 1934 dobrovolníci zúčastnili slavnostního odhalení a vysvěcení sochy patrona hasičů, svatého Floriána. „Socha a místní kostel v pozadí bude vyobrazený na praporu, který připravujeme k posvěcení u příležitosti letošního sto dvacátého výročí založení sboru,“ informoval starosta hasičů Alois Švec.

Kromě pomoci a ochrany bližních je pro syrovínské hasiče i dnes samozřejmostí pořádání různých akcí. V době poklesu zájmu o tradice to tedy byli právě hasiči, kteří se v obci snažili o jejich zachování pro budoucí generace. „Znovu tak máme ples, hody nebo stavění máje,“ dodal Švec.

Stříkačku jim daroval císař

Vybavenost dobrovolného hasičského sboru ze Syrovína se postupem času neustále zvyšovala. Původní koňskou stříkačku pořízenou 2. srpna 1898 údajně jako dar od císaře Františka Josefa I., nahradila Tatra 805 (takzvaná Kačena). Později motorová stříkačka PPS-12 či autocisterna CAS 25. Od roku 2010 slouží syrovínskému sboru renovovaná CAS K25 – Karosa.