Je víc obézních dětí a těch, které jsou z hodin tělesné výchovy celoročně osvobozeny. „Takových případů přibývá a hodně. Já s tím nesouhlasím. Rodiče přijdou s tím, že chtějí, aby jejich dítě bylo od tělocviku osvobozené. Přitom je zdravé. Za mě dvě hodiny týdně tělocviku ještě nikoho nezabily,“ řekla dětská lékařka ze Znojma Hana Vaňková.

Ordinuje už čtyřicet let a nárůst počtu obézních dětí je podle ní v poslední době znatelný. „Mám v obvodu asi patnáct set dětí a problém s nadváhou jich má čím dál víc. Stojí za tím velkou měrou rodiče, kteří je nevedou k pohybu. Děti sedí u počítačů nebo u mobilů. A také špatné stravovací návyky,“ dodala Vaňková.

Její slova potvrdil ředitel hodonínské Základní školy U Červených domků Antonín Slezák. Ten zároveň působí jako atletický trenér. „Dřív u nás necvičilo několik dětí z celé školy. Teď jsou to desítky. Někteří rodiče si prostě potvrzení od lékaře seženou, aby se prý děti v tělocviku netrápily. Pohyb dětem chybí. Co dřív zvládla ve škole v atletice většina, nyní dokáže zlomek třídy,“ poznamenal.

Podle blanenského tělocvikáře s třicetiletou praxí Jaroslava Krejčíře současným dětem často chybí spontánní pohyb venku s kamarády. „Tam je klíč k základním pohybovým dovednostem. Děti spolu komunikují virtuálně, po sociálních sítích. Řada dnešních dětí je také díky chybějící kondici a horší obratnosti náchylnější ke zraněním. Vymknuté nebo zlomené prsty, natažené svaly. Fyzička jde dolů. Hlavně u chlapců,“ dodal Krejčíř.

Menší děti jsou podle něj do pohybu nadšené, ale je třeba je nějak zaujmout. „Hlavně hrami. Myslím si, že hodiny tělocviku u nás rozhodně nudné nejsou. Sportovní záběr máme opravdu široký. U starších dětí je problematická gymnastika a dlouhé běhy,“ poznamenal učitel.

Petr Novotný z Blanska má tři děti a řeší spíš opačný problém. „Na zahradě máme houpačku, lano a hrazdu. Děti lezou po stromech a pohyb mají. Spíš je musím krotit. Hlavní problém vidím v rodičích. Děti se do škol vozí v autech, to samé na kroužky. Zpohodlněli rodiče, a tím pádem i děti,“ myslí si muž.

Problematikou se dlouhodobě zabývá mezinárodní studie o zdraví a životním stylu dětí a školáků. Loni odborníci získali data od patnácti tisíc školáků ze 250 škol v republice. „Trend z posledních let byl takový, že obezita stoupala zejména u chlapců. Mezi dětmi ve věku jedenáct až patnáct let klesala pohybová aktivita,“ řekl Michal Kalman z Univerzity Palackého v Olomouci, který se studií v Česku zabývá. Přesná data budou odborníci teprve zveřejňovat.

Z předběžných výsledků vyplývá, že zatímco před bezmála dvaceti lety měl pohybovou aktivitu přibližně každý třetí chlapec ve věku jedenáct až patnáct let, nyní je to jen kolem pětiny hochů.

Výzkumná studie
HBSC studie (The Health Behavior in School-aged Children) je mezinárodní výzkumná studie věnující se životnímu způsobu dětí.
Od roku 1994 i v České republice odborníci vytvářejí komplexní zdroj dat o zdraví, pohybové aktivitě, obezitě, zkušenostech s drogami a alkoholem nebo trávení volného času nejmladší generace.
Výzkumný soubor tvoří reprezentativní vzorek jedenácti-, třinácti- a patnáctiletých školáků.
Loni odborníci získali data od patnácti tisíc školáků ze dvou set padesáti škol.