Město tak po vleklém soudním sporu o údajné plagiátorství s autory libreta původní výstavy začalo připravovat námět k nové pracovníci historického oddělení zámku. „Naším cílem je připravit výstavu, která seznámí s okolnostmi bitvy, jejím propojením se Slavkovem a jeho nejbližším okolím a všemi souvislostmi, které udělaly z našeho města světový fenomén,“ uvedl starosta města Michal Boudný.

Nová expozice má přitom lákat návštěvníky nejméně deset let. Samozřejmostí bude bezbariérový přístup pro handicapované do prostoru zámeckých koníren, které k umístění výstavy poslouží. „Chtěli bychom skloubit využití originálů a faksimilií s klasickými i moderními technologiemi, při zachování maximální bezpečnosti předmětů i návštěvníků. Bude atraktivní pro různé věkové skupiny návštěvníků. Představí kvalitní expozici moderně, muzejně a interaktivně,“ doplnila ředitelka Zámku Slavkov – Austerlitz Eva Oubělická.

V kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vyškově se každoročně koná ke cti svatého Huberta stavovská mše za myslivce, sokolníky a lesníky. Letos ji však kvůli koronaviru oželeli stejně jako další akce.
Covid i proti myslivcům: Kvůli omezením zrušili Svatohubertskou mši

Slavná historie přitom přitahuje každoročně pozornost nejen ke Slavkovu. „Výstava s napoleonskou tematikou k našemu regionu určitě patří. Aby oslovila návštěvníky a měla vzdělávací přínos, musí být po všech stránkách dobře zpracovaná. Věřím, že se to podaří,“ komentovala Jana Kolčářová, která se již léta podílí na organizování vzpomínkových akcí na napoleonské období ve Vyškově.

Nosnými tématy nové expozice jsou pochopitelně bitva u Slavkova z druhého prosince 1805 a osobnost francouzského císaře Napoleona I., vše je doplněno o život ve Slavkově v období napoleonských válek a každodennost vojáků zúčastněných armád. „Nedílnou součástí expozice je rovněž memento, respektive morální apel vyplývající z vojenských událostí. Oproti té předchozí obsadí přibližně poloviční plochu v obou podlažích jižních koníren včetně spojovacího krčku, avšak bez stávajícího informačního centra, což znamená zásadní úsporu nákladů a zjednodušení provozu expozice,“ vysvětlila ředitelka zámku.

Trochu převapivým podzimním mistrem okresního přeboru jsou fotbalisté SK Křenovice.
Fotbalisté Křenovice oprašují téma I. B třída. Vedou okresní přebor

Prvotním krokem na cestě k realizaci bude studie zpracovaná znalci a architekty, která poslouží jako základ pro detailní zpracování prováděcí dokumentace. „Výsledky studie odhalí další fakta, která poslouží k detailní ekonomické analýze a výpočtu návratnosti investic do expozice. Přesné náklady budou konkretizovány, nicméně bez zpracování studie a dalšího posouzení a odsouhlasení městskými zastupiteli není možné přesnou částku určit,“ dodala Oubělická.

O potencionální zájem o výstavu se zástupci města neobávají. Vzhledem k poptávce mezi lidmi, zahraničními návštěvníky i cestovními kancelářemi očekávají úspěch a návštěvnost. Zájem lidí navíc potvrzují i průvodci na samotném zámku.