Obrovská vlna solidarity se zvedla po čtvrtečním řádění tornáda na Břeclavsku a Hodonínsku. Pomocnou ruku nabízí dobrovolníci z celé České republiky. Jihomoravský kraj zřídil dvě humanitární místa. Jedno se nachází v Domě kultury v Hodoníně, druhé v areálu bývalé Reny v Břeclavi.

V hodonínském centru aktuálně nejvíce potřebují například ochranné brýle, hrabě powerbanky nebo bourací kladiva. Mezi žádanými věcmi jsou také mobilní sprchy. "Ideální je nejdříve se ozvat s případnou pomocí na facebookový profil hodonínského Domu kultury a my se dárcům ozveme zpět," řekla koordinátorka sociálních sítí Domu kultury Lucie Lněničková.

Přímo v obcích je nejvíce žádaný stavební materiál na obnovu střech. Například v hodonínském Pánově je nejvíce potřebná surovina podle hodonínského místostarosty Petra Buráně střešní krytina.

V Moravské Nové Vsi zase nejvíce uvítají dřevěné latě. "Když je někdo doveze, hned se rozeberou," reagoval starosta Marek Košut.

Modré plachty zakrývají domy, které přišly o střechu po čtvrtečním tornádu. A to nejen v Mikulčicích, ale třeba i v Hruškách.
Tornádo, návrat do minulosti, den 4: Mikulčice zmodraly, domy zakryly plachty

V Mikulčicích pro změnu intenzivně shání sklenáře. "Je jich největší nedostatek," vzkázal místostarosta Jan Vlašic. Jinak stejně jako v dalších obcích potřebují materiály na střechu jako krovy nebo střešní krytiny. Podobná poptávka je rovněž v Lužicích.

Dobrovolníci, kteří chtějí pomoci v zasažených obcích, mohou nabízet svou pomoc na krizovou linku 800 129 921. Funguje nepřetržitě. Pro dobrovolnickou pomoc funguje také e-mail: dobrovolnici@jmk.cz.