Cílem této dobrovolnické události je aspoň částečně se vypořádat s nelegálně vzniklými černými skládkami a nepořádkem. „Vyrazíme do lokality Kančí obora. Pro všechny účastníky máme připravené pytle, rukavice a občerstvení u táboráku,“ zmínil Václavík za břeclavské pořadatele.

Letos cílí organizátoři především na zapojení mládeže. „S prevencí je důležité začít v mladém věku, proto chceme dětem a mládeži zprostředkovat autentický zážitek úklidu,” podotkl mluvčí celorepublikové akce, která pokračuje i v dubnu, Radek Janoušek.

Právě základní a mateřské školy tvoří velké procento z řady účastníků. Mezi nimi například Základní a mateřská škola Petrov z Hodonínska. „Náš cíl je mít krásnou a čistou obec. Zaměříme se na místa, kde se nachází nejvíc odpadků, například na cestu mezi Petrovem a Strážnicí,“ uvedla učitelka Romana Staňková. Spolu s žáky vyrazí do ulic desátého dubna.

Děti ze školní družiny v Nikolčicích na Břeclavsku se zase pustí do čištění tamního potoka a jeho okolí.

Jinde se do boje proti černým skládkám vydají i jednotlivci, jako například Lenka Brücková z Hostěradic na Znojemsku. „Zapojte se a přijďte pomoct udělat Hostěradice krásnější. Strávíme příjemné dopoledne venku v přírodě,“ vzkázala ostatním žena, která se do úklidu pustí v sobotu osmého dubna.

Všichni účastníci, ať už jsou to obce, dobrovolní hasiči, spolky či dobrovolníci, jsou vyznačení na přehledné mapě na internetových stránkách akce. Nechybí tam datum události, včetně času a také kontakty na pořadatele.