Příprava každé živé sochy je podle ní skutečnou vědou. „Z pohledu diváka to možná vypadá pouze na líčení a barvení kostýmů. Je to ale časově náročné už od zpracování kostýmu, kdy musí být umělec všestranný. Stává se návrhářem, krejčím, dekoratérem, malířem, ale i zámečníkem, kutilem, a někdy až elektrotechnikem,“ vyjmenovává Dovályová.

Dosažení jednotného barevného tónu se mění v alchymii, klíčová je však také pohybová průprava. „Příprava zahrnuje i studium pantomimy, maskérství a vlásenkářství. Dlouhodobě posiluji hlavně zádové svaly,“ popisuje umělkyně.

Pravidelně se účastní mnoha českých i světových soutěží v bodypainting malbě. Jako jediná živá socha z České republiky získala ocenění v zahraničí a na světovém festivalu v Belgii. Ve Slavkově u Brna doplní umělce z Portugalska, Holandska, Izraele, Řecka, Belgie nebo Španělska. Podle ní jsou v tuzemsku podobné akce ojedinělé.

Zájemci o historii si užili komentovanou vycházku prvorepublikovým Vyškovem.
Při procházce Vyškovem šli i po stopách trenérky Věry Čáslavské

„Po účasti na světových festivalech bylo naším snem uspořádat něco podobného i u nás. Snažíme se toto umění, které propojuje divadlo, pantomimu, výtvarné umění, bodypainting, návrhářství a spoustu dalších dovedností přiblížit českému publiku. Zároveň ukazujeme kousek krásné Moravy i zahraničním umělcům,“ vysvětluje Dovályová.

Navzdory rokům intenzivní práce jsou pro ni živé sochy podnětem k celoživotnímu vzdělávání, sbírání zkušeností a inspirací. Vystupuje se svojí skupinou Živé sochy Sinela. Její členy popisuje jako různorodá individua spojená jediným zájmem. Jsou nejpočetnějším uskupením tohoto typu v republice.

Zdeňka Rylka Dovályová si po letech všímá rozvoje netradičního umění i růstu počtu příznivců. „Tato animace si najde diváka v každé věkové kategorii. Někdo obdivuje zpracování kostýmu, jiný zase make up a v neposlední řadě herecké ztvárnění a statickou nehybnost,“ vyzdvihuje.

Trasa cyklostezky Cukrovarská dráha.
Cyklostezka Cukrovarská dráha? Práce v okolí Vyškova závisí na dotacích

Zájemci o rozšíření komunity se ale musejí obrnit trpělivostí. Před vystoupením potřebují na bezprostřední přípravu až čtyři hodiny. Slavkovský festival přitom není první takovou akcí, na které se umělkyně podílí. „První mezinárodní festival živých soch Sinela byl v Kroměříži,“ připomíná.

Cení si obzvláště některých zvučných jmen, které díky ní na Moravu do zámeckého parku míří. Patří sem herečka a zpěvačka Frosso Zagora. Rodačka z New Yorku a vyrostla na řeckém ostrově Paros.

„Vystudovala herectví a zpěv a od roku 1997 je členkou mnoha divadelních scén v Řecku. Její postava "Royal Peacock" si zahrála v řeckém filmu „Smile it“, který získal ocenění na festivalech po celém světě. Režírovala a napsala scénář ke snímku "La Bella Greca or what’s left" založeném na umění živých soch,“ přibližuje Dovályová slavnou zahraniční umělkyni.

I letos má přitom její skupina "Živé sochy Sinela" četné mezinárodní úspěchy. Patří mezi ně zařazení do výběru padesáti nejlepších živých soch světa na mistrovství světa v Holandsku. Umělci z jihu Moravy budou cílit na mezinárodní akce i nadále.