Rouška chyběla jednadvacet z nich. Dva si dokonce zapálili cigaretu. „Dávej si pozor, ta opatření už platí přísněji delší dobu,“ upozorňuje mladá žena svého přítele na nošení roušky.

Třicet minut pod drobnohledem Rovnosti

Brno, zastávka MHD Hlavní nádraží, 2. a 3. nástupiště, středa mezi 13.55 a 14.25: 21 z celkem 458 lidí 21 bez roušky

Brno, fronta u okénka KFC, Rašínova ulice, středa 13.20 až 13.50: ze 40 lidí 4 bez roušky

Hodonín, zastávka MHD Národní třída, středa 15.45 až 16.15: 13 lidí, všichni s rouškami

Hodonín, fronta u okénka rychlého občerstvení, středa 16.17 až 16.47: ze 16 lidí 3 bez roušky

Poznámka: V počtech lidí bez roušek jsou uvedení ti, kdo většinu sledované doby neměli zakrytá ústa i nos

To ještě nic nebylo oproti situaci, kdy ze šaliny vystoupila starší žena. Nejenže byla bez roušky, ale navíc se rozkašlala, aniž by si zakryla ústa. Nejprve u ní stála asi desítka lidí. Než dokašlala, rozprchli se. Cestující se ale nezdržovali ani jinde na nástupištích. Na ty navíc dohlíželi dva procházející strážníci.

Méně rušno bylo ve frontě u okénka KFC v Rašínově ulici. Ze čtyřiceti příchozích byli bez roušky pouze čtyři. Čekající se navíc snažili mít mezi sebou rozestupy. Do fronty se občas pletli pěší, kteří tamtudy procházeli. Ti, kdo si přišli koupit jídlo, disciplinovaně čekali, až je obsluha zavolá k okénku, u kterého nechyběla dezinfekce. „Nechoďte za mnou, já vám jídlo přinesu,“ řekla matka malým dětem a ukazovala jim, aby si stouply bokem.

Ne všichni v kraji byli ale tak ohleduplní. Za poslední týden jihomoravští policisté při kontrolách řešili desítky přestupků. „Nejčastěji se jednalo o nenošení roušek a popíjení alkoholu na veřejnosti,“ shrnul policejní mluvčí Pavel Šváb.

Test Deníku Rovnost se nezaměřil jen na Brno, ale i menší okresní město. Volba padla na Hodonín. I tam byl pod drobnohledem výdej rychlého občerstvení, a to na Národní třídě. Většina zákazníků sice měla roušky na obličeji, přesto si pro jídlo přišla i trojice, které ochrana úst a nosu chyběla. Jeden ze skupiny ji měl jen na bradě.

Na linkový autobus městské dopravy v Hodoníně čekalo na Národní třídě ve čtyři odpoledne pouze třináct lidí. Z nich měli roušky všichni. Jedno dítě si ji ale na chvíli sundalo, aby snědlo pamlsek. Pak si roušku opět dalo přes ústa i nos. To starší cestující řešila uspokojení svých chutí jinak. „Ještě mám čas, tak si odskočím, abych si mohla sundat roušku a zakouřit si,“ řekla padesátnice a odešla tak patnáct kroků od zastávky. Tam si dala roušku na bradu a zapálila si cigaretu.

Jenže po skončení testu trojice mladých při čekání na další spoj ztratila zábrany. Na nezastřešené zastávce měli všichni tři stažené roušky a kouřili. Mladík chtěl zřejmě ještě zapůsobil na dvojici dívek, tak si před nimi odplivl.

Ředitel hodonínské městské policie Jindřich Vašíček ve středu ještě neměl k dispozici statistiky prohřešků vůči novému vládnímu nařízení. „Doposud jsme ale reagovali zejména na stížnosti z vnitřních prostor. V obchodech jsme řešili dva případy, v jednom si dal člověk říct, u druhého jsme museli dotyčného vyvést ven,“ upřesnil.

Strážníci už dali za chybějící roušku i desetitisícovou pokutu. „Bylo to na vlakovém nádraží. Muž několikrát za den nedbal na naše upozornění, tak nám nezbylo nic jiného,“ sdělil Vašíček.

Doplnil, že i v pandemické situaci mají hodonínští strážníci plný stav. Ode dneška ale část sil přesunou z ulic na hřbitovy.