Díky virtuální realitě dokážou psychiatři efektivně zkoumat psychické poruchy. „Můžeme prezentovat situace, které spouští úzkost. Cílem je, aby si lidé na ně zvykli a zbavili se svých problémů. Hodně ale záleží na kvalitní grafice, aby lidé považovali situaci za reálnou,“ popisuje lékařka Elis Bartečků, která za výzkumem stojí.

Podle vědkyně úzkostnými poruchami trpí stále víc lidí. „Úzkost je přirozená reakce těla. Spouští se, když se člověk chystá bojovat nebo naopak utéct. Problém ale je, když lidi zachvátí úzkost v běžných situacích, třeba když mají mluvit s lidmi,“ přibližuje Bartečků.

Úzkosti lze předejít třeba správným dýcháním, které pomůže snížit bušení srdce. Klidné prostředí pro relaxaci pomáhá navodit virtuální realita. Přístroj lze propojit s EKG, které měří srdeční frekvenci. „Pacient se ocitne v lese u táboráku a snaží se klidně dýchat, aby plamen ohně udržel. Pokud to nedokáže, táborák zhasne,“ vysvětluje psychiatrička.

Lidé podle ní porozumí svému problému spíš skrze plamen ohně než grafické záznamy.

Vědci pomocí virtuální reality dokážou lidi nejen uklidnit, ale i vystresovat. „Pacienti a zdraví dobrovolníci si nasadí brýle a čekají na lékařské vyšetření. Ovšem lékaři pouze chodí kolem a mluví o nich. Někdy se také hádají. My pak můžeme porovnávat, jak ve stresových situacích reagují zdraví a psychicky nemocní,“ sděluje Bartečků.