CELÉ TÉMA NAJDETE VE STŘEDEČNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST.

Nejvýznamnější novinkou je však příjezd dálkových vlaků RegionJet, tažených lokomotivami Siemens Vectron. „Spojí jedenkrát denně v každém směru Prahu s Hodonínem, Moravským Pískem a Starým Městem. Tento pár spojů zastaví také v bráně vinařského kraje Pálava – ve stanici Zaječí," informoval Aleš Ondrůj, mluvčí společnosti RegioJet. Ta po úspěchu na trase Praha–Ostravsko–Košice expanduje na jižní Moravu a přes nedalekou Břeclav nabídne i dvakrát denně linku Bratislava–Praha. „Naše spoje budeme provozovat bez dotací," upozornil majitel dopravní firmy Radim Jančura.

Spoj, který přímo rozšíří nabídku pro cestující z Hodonínska, startuje ve Starém Městě ve 4.44, v Moravském Písku zastavuje v 4.53 a v Hodoníně v 5.05, plánovaný příjezd do Prahy je v 8.47. V opačném směru žlutý vlak vyráží v 17.19, do Hodonína přijede ve 20.54 a do Moravského Písku v 21.05. „Cena jízdenek z Hodonína i Moravského Písku je stejná. Jde o ideální spojení Hodonínska a Slovácka s klíčovými centy na trase Brno, Pardubice a Praha," uvedl Ondrůj.

Nejlevněji cesta vyjde při platbě kreditovou jízdenkou na 255 korun a 319 při platbě ostatními způsoby. Součástí jízdenky je vždy rezervace a garance místa k sezení. Zdarma se zákazníkům dostane kávy, denního tisku a internetu. Cestující mohou využít i dětské herny s promítáním filmů nebo vozů Astra s dotykovými obrazovkami přímo v sedačkách, kde je možné sledovat filmy či poslouchat hudbu.

RegioJet na trať do Prahy nasadí vlaky s šesti nebo sedmi vagony, společnost také počítá s nasazováním posilových vozů při zvýšené poptávce. „Budeme muset na čas omezit kapacitu na trati do Ostravy a tamní vagony použít na brněnskou linku, ale například leden a únor jsou stejně měsíce, kdy je poptávka po cestování nižší," sdělil před časem Radim Jančura, majitel RegioJetu.

RegioJet plánuje na trati do budoucna ještě dále expandovat. „Příští rok bychom chtěli jezdit už každou hodinu," dodal Jančura.

Cestující, kteří si na trať koupí lístek, si tak nyní musí dobře rozmyslet, s jakým dopravcem pojedou. Doposud stačilo si koupit jízdenku Českých drah a nastoupit do kteréhokoliv spoje. Dopravci si je mezi sebou uznávat nebudou. Současná legislativa to ani neumožňuje

Další změny

Balík změn čeká uživatele vlaků od neděle 11. prosince i na jiných tratích. „Kvůli sjednocení číslování dálkových vlaků v celé republice dochází na žádost ministerstva dopravy k přečíslování rychlíkových linek krajského integrovaného dopravního systému označených původně jako R2 až R7 na nová," sdělil za koordinátora integrovaného dopravního systému Květoslav Havlík.

Linka Brno–Kyjov–Veselí nad Moravou se tak změní na R56. Této trati se týkají také další novinky. V pracovních dnech vyjede nový spěšný vlak ve 4.50 z Veselí do Brna. V opačném směru spěšný vlak z brněnského hlavního nádraží, který odjíždí v 7.35, nově zastaví i ve Vracově, a to v 8.48. K dalším změnám dochází ve večerních hodinách, kdy osobní vlak z Brna do Kyjova pojede o 15 minut dříve, tedy ve 22.25.

České dráhy zrychlí navíc rychlíkovou linku R18 Praha–Luhačovice. Do linky jsou integrované také dosavadní vlaky IC/Ex do Zlína a Veselí nad Moravou. Z Prahy do Veselí nad Moravou se tak cestující dostanou za necelé čtyři hodiny.