Podle ředitele vinařského družstva Templářské sklepy Čejkovice Pavla Pastorka spotřební daň, která na litr vína vychází na deset korun, poškodí celé hospodářství. 
„V České republice je devatenáct tisíc hektarů vinic. Ve Španělsku a Francii je milion hektarů a spotřební daň na víno nemají. Kdyby daň byla přínosem pro státní ekonomiku, dávno by ji zavedly. Budeme se bránit. Vinaři budou táhnout za jeden konec provazu. Veškeré půtky, které mezi vinaři byly, půjdou stranou,“ zdůraznil Pastorek.

A obranou je právě petice, kterou včera představil Svaz vinařů České republiky 
a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. „Je to poprvé, kdy se kraj pustil do petice proti vládním opatřením. Daň se sice týká celé republiky, pětadevadesát procent vinařství je ale na jižní Moravě. Pro oblasti jako Znojemsko nebo Hodonínsko bude daň likvidační. Veškeré naše dosavadní pokusy přesvědčit o tom vládu selhaly. Petice je poslední možnost, která nám zbývá,“ upozornil Hašek.

Petice se již šíří mezi jihomoravskými politiky, vinaři 
a každý zájemce si ji může stáhnout na stránkách kraje 
a svazu vinařů. Hejtman navíc požádá obce, aby petici vystavily na úřadech.Vinaři zase počítají s tím, že se petice rozšíří do vináren a vinoték. 
„O petici jsem zatím neslyšel, ale je to výborný nápad. Daň by mi při podnikání uškodila. Musel bych zdražit, a lidé by začali kupovat levnější zahraniční vína,“ myslí si majitel brněnské vinotéky U Tří knížat Pavel Nešpůrek.

Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba ale daň zahraniční vína nezvýhodňuje. Platí totiž také pro ně, na rozdíl od malých vinařů, kteří mají být od daně osvobozeni. Jací vinaři budou považovaní za malé, ale ministerstvo neuvedlo. „Chceme malé a drobné vinaře ochránit. U nich bude osvobození od daně trvat. Daň bude ale platit i pro dovážená vína, která tvoří víc než polovinu u nás prodávaného vína. Budeme hledat i řešení problematiky vinařství, jako jsou dotace,“ upozornil Jakob. Dodal, že hlavním cílem ministerstva je prosadit rovné podmínky pro všechny.

Podle majitele dubňanského vinařství Livi Miroslava Chytila ale zdražení o deset korun není cestou k vyrovnání podmínek vinařů, ani k naplnění státní pokladny. „Máme pár dotací z integrované produkce a jsme rádi za každou korunu. Když se šlo do Evropské unie, tak nám bylo řečené, že si máme být rovní. Přitom v jiných zemích čerpají daleko vyšší dotace, a teď ještě na nás uvalí spotřební daň. Je mi z toho zle. Myslím si, že by se měla hledat cesta, aby se vinařům pomohlo a naše vína se víc prodávala. Ale určitě ne tím, že se produkt zdraží,“ uzavřel Chytil.