Lidé už si na každoroční zimní virovou hrozbu začínají dávat pozor. „O tom, kolik je kde nemocných lidí, se bavily zákaznice ráno v samoobsluze. V naší rodině jsme zatím všichni zdraví. Zejména děti nemoc často chytnou od spolužáků ve škole. Pro jistotu jsem ale nakoupila spoustu ovoce a doufám, že se nám všem chřipka vyhne,“ svěřila se Jana Kudláčková ze Znojma.

Vitamíny, dost tekutin a klid na lůžku s náležitým vypocením ostatně lidem, kteří onemocní sezonní virózou, doporučují i lékaři.

V ordinacích takových pacientů přijímají v těchto dnech víc než jindy. „Od ledna postupně mírně přibývá charakteristických příznaků, jako jsou horečky, bolesti svalů a kloubů, škrábání v krku. Zatím jde víc o mladší dospělé než o děti,“ sdělila praktická lékařka ze Znojemska Karolína Dobešová.

Jak dodala, viróz postupně přibývá i mezi pacienty, které v posledních dnech ošetřovala na pohotovosti znojemské nemocnice.

Změny si všímá i personál lékáren. „Lidí začíná chodit nárazově o něco víc. Na odbyt jdou léky na bolesti v krku či teploty. Nejčastěji chtějí paralen, který používají na všechno. Velmi oblíbené jsou i spreje do nosu,“ shrnula například Renata Kubíková z lékárny v centru Břeclavi.

V klidu zatím zůstávají nemocnice. „Návštěvy zatím omezovat nijak nemusíme, nárůst chřipek nepozorujeme. Dostáváme informace a pokyny od hygienické stanice i od kraje a podle nich se řídíme,“ sdělil mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil.

Podle epidemiologů je zatím růst nachlazení a chřipek pozvolný. „Epidemie chřipky nastávají téměř každý rok, zatím o ní ale mluvit nelze. Průměrný počet nemocných vzrostl minulý týden o čtyři procenta.

Nadprůměrná je nemocnost na Hodonínsku a Znojemsku, kde evidujeme 1475 respektive 1438 pacientů na sto tisíc obyvatel. Zatím ovšem zaznamenáváme hlavně obecná virová onemocnění dýchacích cest, skutečné chřipky jsou zatím velmi ojedinělé a rozptýlené,“ popsala ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Brně Renata Ciupek.

Na Břeclavsku je nemocných méně. „Ke konci minulého týdne jsme evidovali 1127 nemocných na 100 tisíc obyvatel,“ sdělila Ciupek.