Je to o sto pět krádeží v domácnostech méně než v roce 2014. „Počty vloupání do bytů a domů od roku 2013 nadále postupně klesají. Vysvětlujeme si to lepším vybavením domácností proti pachatelům," poznamenala mluvčí jihomoravských policistů Petra Ledabylová.

Pomůže i plot

Do konce loňského listopadu nadělali zloději vloupáním do bytů škodu téměř sedm milionů korun. Přitom v roce 2013 vyčíslili strážci zákona škodu na téměř jedenáct milionů.

U rodinných domů je tato částka ještě větší. Loni měli zloději na svědomí škodu přes sedmnáct milionů korun, což je však o téměř jedenadvacet milionů méně než v roce 2013.

Podle Ledabylové si pachatelé předem tipují, kterou domácnost vykradou. Odradit je přitom může řada překážek. „Čím je jich víc, tím lépe. Může jít o vysoký plot, psy na zahradě nebo také kamerový systém," upozornila mluvčí.

Vykradené rodinné domy a byty v posledních letech. Infografika.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE

Důvodem nižšího počtu vloupání je právě větší zabezpečení domácností. „Důležité je mít bezpečnostní dveře a ideálně také elektronické zabezpečení, které monitoruje domácnost a je napojené na bezpečnostní službu. Za byt v takovém případě lidé měsíčně zaplatí asi tři sta korun. Za dům je to o sto až dvě stě korun víc," řekl viceprezident Asociace soukromých bezpečnostních služeb Miloš Světlík.

Zloději navštěvují domácnosti nejčastěji v letních měsících a o svátcích. „Když řada lidí odjíždí na dovolenou, často o tom informuje na sociálních sítích. K vykrádání však dochází po celý rok," sdělila Ledabylová.

Souhlasí s ní bezpečnostní odborník Jaroslav Pecka. „Krade se pořád. V poslední době se velmi rozmáhá vykrádání i za přítomnosti obyvatel. Má to jednoduchý důvod. Za nezamčenými dveřmi jsou většinou věci, které zloděj velmi dobře zpeněží nebo zneužije," poznamenal.

Mezi nejčastěji ukradené věci patří peníze, šperky, elektronika nebo starožitnosti. „Často to jsou také klíče od auta, peněženky, doklady a telefony, které mají lidé nechané v předsíni," řekl Pecka.

Při vstupu do domácnosti pachatelé nejčastěji poničí zámek. „Používají několik metod. Většinou zámek vylomí nebo zničí silou. K překonání obyčejných dveří však stačí pouze kopnutí nohou," upozornil Pecka. Dodal, že v poslední době využívají zloději metodu SG, při které se dá zámková vložka starší deseti let otevřít speciálně upraveným klíčem bez poškození.

Vykradou, zamknou

Podle předsedy Asociace českých lockpickerů Davida Kobyláka je nejjednodušší zámek zničit, rozlomit nebo vyvrtat. Lockpicking se zabývá otevíráním zámků bez použití originálního klíče. „Zloději tento způsob nevyužívají. Aby mohl člověk otevírat bezpečnostní zámky bez klíče, musí být hodně trénovaný. Existují jednodušší zámky, třeba na kůlně nebo brance, které by zkušený zloděj dokázal otevřít. Ale u složitějších to není moc pravděpodobné," uvedl Kobylák.

Lidé musí být také víc zodpovědní. „Zloději spoléhají na lidskou důvěřivost a nevšímavost. Používají převleky a jsou drzí. Ti, kteří umějí používat takzvanou SG metodu, si otevřou dveře do vašeho obydlí, nakradou si a někdy za sebou i zamknou," upozornil odborník na zabezpečení domácností Ivan Pavlíček.

DAVID VONDRA