„Ještě před měsícem jsem odhadoval dvouciferný výsledek. Když jsem ale projížděl obce, neviděl jsem zlobu lidí, ale spíše jejich apatii. Lidé vůbec nevnímají souvislosti krajských voleb a všechny jejich kandidáty. Mnozí zobecňují v tom smyslu, že je na jednu stranu neznají a na tu druhou zase říkají, že vůbec nevědí, co mohou od kandidátů, potažmo i od celého kraje očekávat. Je to možná chyba představitelů kraje a toho, co by se mělo zlepšit, tedy zvýšit informovanost o tom, že jihomoravský Kraj je důležitým orgánem veřejné správy, který do života lidí zasahuje. Po této zkušenosti bych to viděl na osm procent pro naši stranu," uvedl Lukl. Ten předpokládá, že voliči z Hodonínska využijí možnosti zakroužkovat až čtyři kandidáty. „Mnoho lidí, se kterými jsem se bavil, a budou volit politické strany, protože mají politickou legitimaci, této možnosti využijí. A je dobře, že poslanecká sněmovna umožnila předkroužkování z deseti na pět procent. Co se týká Kyjovska, tak si myslím, že zde určitě nějaký ten preferenční hlas mít budu," zamyslel se Lukl.

Jeho slova potvrdil i Vladimír Tyl z Kyjova. Informaci, komu dal hlas sice prozradit nechtěl, přesto připustil, že zohledňoval to, odkud kandidát pochází. „Určitě je důležité, aby v kraji mělo Hodonínsko svého zástupce, protože tam od nás nikdo není," potvrdil Luklova slova.

Kyjovský starosta ale doufá, že jej nebudou preferovat pouze voliči z Hodonínska, ale i voliči celé jižní Moravy. „Díky tomu, že jsem místopředsedou Svazu měst a obcí a mám aktivity i na Znojemsku, Břeclavsku a Brně-Venkovu, mě lidé relativně znají," doplnil Lukl.

Místo nestraníků se rozhodla volit větší politickou stranu starší žena z Kyjova, která dala svůj hlas Komunistické straně Čech a Moravy. „Ať tam sedí, kdo chce, hlavní je, že bude dělat pro lidi," řekla. Podle místopředsedkyně volební komise, která sídlí na kyjovské Základní škole Jana Amose Komenského, Heleny Kubačkové je tradičně největší zájem o komunální volby, naopak nejnižší pak o ty senátní.

„Krajské volby jsou co do zájmu středem," uvedla Kubačková. Ta očekává největší příliv voličů mezi páteční osmnáctou a dvacátou hodinou. V sobotu pak v ranních hodinách. V sobotu se vydá volit i starosta Hodonína, číslo jedna Nezávislých Igor Taptič.

Obyvatelé Jihomoravského kraje mohou v následujících hodinách rozhodnout o tom, kdo jim bude vládnout v dalších čtyřech letech. O posty v zastupitelstvu usiluje třiadvacet stran, svá křesla chtějí letos obhájit sociální demokraté, lidovci, občanští demokraté a komunisté. V obvodech Břeclav a Brno-město lidé volí také do senátu.

Volby v číslech

Úderem druhé hodiny odpolední se otevřelo 1 409 volebních místností na celém jihu Moravy. Lidé do nich mohou přijít nejpozději do desáté hodiny večer. Kdo v pátek odvolit nestihne, může svůj hlas vhodit do urny ještě v sobotu od 8 do 14 hodin.

Jakmile se v sobotu místnosti uzavřou, komise se pustí do sčítání hlasů. Výsledky voleb do senátu by mohly být známé už kolem osmé hodiny večer. „Hlasy do krajských voleb budou sečtené později. V Újezdu u Černé Hory na Blanensku volí zároveň i do svého obecního zastupitelstva a jejich volební místnost se uzavře až v deset hodin večer," sdělila ředitelka brněnské pobočky statistického úřadu Helena Kratochvílová.

Znamená to, že vítěze voleb budou lidé znát už v sobotu večer, ale kolik křesel v zastupitelstvu jednotlivé strany získají, statistický úřad spočítá až z oficiálních výsledků někdy po půlnoci.

Volby do zastupitelstva kraje a do senátu.
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!