S nedostatkem zaměstnanců se potýkají i v dalších městech z jihomoravského příhraničí.

Pečovatelská služba se stará zejména o nesoběstačné klienty, kteří žijí ve své domácnosti a nechtějí nebo nemohou odejít například do penzionů nebo dalších sociálních zařízení. „Prvotně se staráme o staré lidi, ale výjimkou nejsou ani zdravotně postižení. Jedná se hlavně o rozvoz obědů, zajištění osobní hygieny, nákupu či vyprání prádla,“ vyjmenoval Laz.

Právě náročná práce na tělo i mysl a nízké platy jsou důvody, proč chybí v zařízeních personál. „Nemůžeme nabídnout velké mzdy. Tohle je nepřetržitá práce, včetně svátků. Jsme vlastně takový domov důchodců na kolečkách, neustále v terénu. Není to lehké sehnat nového zaměstnance, jen tak někdo u toho nevydrží,“ posteskla si Dana Kmínková z pečovatelské služby Homediss v Hodoníně.

Často se podle ní navíc stává, že musí nového člověka ještě znovu řádně proškolit. „Jelikož spolupracuje se starými lidmi, musí přesně vědět, co kdy a jak udělat. Z osmdesáti procent jde pomoc s osobní hygienou našich klientů. To nezvládne každý,“ upozornila Kmínková.

Z informačního systému o průměrném výdělku vyplývá, že si loni pečovatelé v sociálních službách vydělali v průměru okolo devatenácti tisíc hrubého i s odměnami a všemi příspěvky.

Nástupní plat je však podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky přibližně dvanáct tisíc hrubého bez příplatků. „Již od poloviny roku 2016 řešíme změnu platových tabulek v odměňování sociálních pracovníků a pečovatelů,“ uvedl ředitel asociace Jiří Horecký.

Poukázal také na to, že už teď má Česká republika výrazně méně pracovníků v sociálních službách než jiné země. „A číslo se nadále zmenšuje,“ poznamenal Horecký s tím, že v zařízeních nyní chybí až deset tisíc lidí.

Ministerstvo práce na podzim slíbilo, že sáhne do rezerv a kraje dostanou další peníze na sociální služby. Vláda schválila uvolnění více než jedné miliardy korun na navýšení mezd.

O peníze si přitom mohly zažádat jak krajské příspěvkové organizace, tak ty soukromé. „Je dobře, že aspoň něco málo navíc ošetřovatelé dostanou. My se o naši babičku zvládáme starat, ale někteří takovou možnost nemají. A kdo to pak bude dělat?“ zamyslela se Břeclavanka Lucie Musálková.

Náplň pečovatelské služby
• Posláním pečovatelské služby je pomáhat uživatelům zvládat v nepříznivé sociální situaci pobyt v domácím prostředí.
• Služba je určená důchodcům a osobám se zdravotním postižením, kteří se nejsou schopni sami o sebe postarat. Netýká se však lidí s těžkým mentálním postižením.
• Mezi poskytované služby patří například dovoz oběda, pomoc při přípravě a podání jídla a pití, nákupy a různé pochůzky, úklid, odvoz autem na úřad a pomoc při hygieně.