Na nejhorší se připravuje třeba zaměstnanec hospody Radnice ve Šlapanicích Tomáš Vágner. „Jsme čtyřková hospoda, chodí sem staří 
štamgasti, kteří kouří třicet let. Jsou prostě na pivo a cigaretu zvyklí, takže si ho raději dají v garáži doma. Pro hospody na vesnicích to bude špatné," bojí se Vágner.

Jeho slova potvrzuje rozhodnutí zákazníka Karla Jochmanna, který pravidelně navštěvuje hospodu Na Sokolovně v Sokolnicích. „Nebudu tam dál chodit. Hospody by klidně mohly pořídit speciální prostory kuřákům a nekuřákům, třeba kvůli kuchyni. Ale takhle to nejde. Chudáci hospodští, přijdou o zákazníky," litoval Jochmann.

Ani o práci, ani o zákazníky se naopak nebojí zástupce provozní Penzionu U Kostela v Újezdu u Brna Barbora Zezulková. „Je to lepší i kvůli personálu, nebude to tu zakouřené. Nejsme hospoda, kam se chodí na pivo, ale na večeři. U nás je to o jídle, ne o pivě a cigaretách. Nám zákazníci neubudou. I teď se u nás do tří hodin odpoledne nesmí kouřit, tím nám zákonodárci vyšli vstříc," podotkla.

Ze změny zákona má také radost pravidelný zákazník v telnickém Pohostinství U Laštůvků Jakub Klíč. „Jsem kuřák, který je zvyklý si u piva zapálit. Pokud se ale v hospodách nebude kouřit, tak mi to nevadí. Aspoň uvidím ke dveřím a nebudou mi smrdět věci," těší se Klíč.

Naštvaná je naopak provozovatelka telnického pohostinství. „Jsme vesnická hospoda, od toho se všechno odvíjí. Vadí mi, že si nemůžu rozhodnout o podnikání. Platím nájem a všechny poplatky a přitom přijdu o tržby. Navíc musím vařit, takže ani nepředpokládám, že zřídíme takzvaný kuřácký salonek," povzdychla si.

Stejný názor má i provozovatelka rosické Kroupovy hospody Eva Kroupová. „Ve své hospodě si můžu dělat, co chci. Na daních platím daleko víc než lidé v soukromých domech. Je to skoro jako za komunismu," zlobila se.