Soukal se ke kroku rozhodl, když sledoval zákazníky. „Bylo vidět, že jim tam cigaretový kouř vadí," vysvětlil.

Že přijde o tržby, se nebojí. Má totiž srovnání s druhým podnikem, který vlastní v brněnské Bystrci. Ten je napůl kuřácký. „Vypije se tam určitě víc piva a tvrdého alkoholu. Nekuřácká restaurace je zase spíš o vínu a jídle. To tržby vyrovnává," dodal Soukal.

Dobré zkušenosti s přechodem na nekuřácký režim mají i v brněnské kavárně La Dolce Vita. „Podnik se změnil na nekuřácký s příchodem nového majitele loni v říjnu. Kuřáci nás dál navštěvují. Na cigaretu jdou ven před kavárnu, kde je pro ně nachystaný popelník. I někteří z nich jsou rádi, že nemusejí uvnitř sedět v zakouřeném prostoru," uvedla provozní podniku Kristýna Vykouřilová.Pro zvětšení rozklikněte.

Tvrzení majitelů některých restaurací, že méně zákazníků pro ně místnosti bez cigaret neznamenají, potvrdil i průzkum Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v Praze. „Po zavedení zákazu kouření by podle průzkumu chodilo do restaurace pět procent zákazníků méně často. Jedenáct procent naopak uvedlo, že by chodilo častěji," konstatovala Ivana Draholová z Kanceláře Brno Zdravé město.

Návrh protikuřáckého zákona, který bude s největší pravděpodobností zákaz kouření v restauracích obsahovat, má vláda předložit v prosinci. Někteří vidí situaci černěji než majitelé nekuřáckých restaurací. „Z pohledu lidí, kteří jsou navyklí na alkohol a cigarety, to bude problém. Není neřešitelný, zákazníci budou kouřit venku. Všude ale bude množství nedopalků a nepořádku tak, jak je to v cizině," upozornil majitel několika břeclavských restaurací Jiří Císař.

Zavedení nekuřáckého režimu je podle něj pro podnikatele riziko. „Záleží, jak na to zareagují štamgasti," řekl Císař.

Méně nemocí

Například Brňan Petr Veselý zatím neví, jak se v případě zákazu zachová. „Když se některý z podniků, kam chodím, změní na nekuřácký, vyberu si jiný. V případě přijetí protikuřáckého zákona se asi naučím kouřit venku. Nevím ale, jestli budu chodit do stejných hospod. Asi by pak dost záleželo i na venkovních prostorech," prohlásil muž.

Jasno má naopak o zdravotních účincích protikuřáckého zákona lékařka Andrea Dudoňová z Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno. „Jednoznačně by přinesl snížení počtu onemocnění souvisejících s kouřením," uvedla odbornice.

Kuřácká nebo nekuřácká hospoda? Rozhodnout má majitel, říká muž
Brno - S kouřem, či bez? Otázka, zda má zákon plošně zakázat kouření v restauracích, rozděluje tak jako ve zbytku České republiky i Brňany. Mezi příznivce zákazu patří pětadvacetiletý Brňan Martin Mičkal. „Kuřák může jít kouřit ven a pak se vrátit. Nekuřák ne. V Anglii to funguje a nemají s tím problém. Je to o zvyku," tvrdí muž.
Vadí mu, že kouř škodí zdraví obsluhy i dalším lidem. „A oblečení se po návštěvě kuřácké hospody dá bez praní použít, jen když jdu zas do hospody," řekl.
Argument, že kdo chce, může zamířit do nekuřáckého podniku, neuznává. „Nekuřáckých není tolik, aby si člověk mohl vybírat. Navíc jdu často s někým, kdo vybírá, a pak nemám volbu. Rozhodující kritérium má být kvalita jídla, piva a další věci. Ale ne zákaz kouření," řekl muž. Dodal, že kuřáků je menšina a měli by se přizpůsobit.
S tím nesouhlasí sedmadvacetiletý Brňan Tomáš Zbořil. Přestože se bez kouření v hospodě obejde. Zapálí si jen výjimečně. „Restaurace není veřejné prostranství, ale něčí majetek. Musí být čistě na majiteli, která pravidla nastaví. Navštívit kuřáckou restauraci a dožadovat se zákazu kouření je podobné jako jít k někomu domů na návštěvu a dožadovat se možnosti zapálit si tam, přestože si to majitel nepřeje. Tedy nehorázná drzost," zdůraznil.
Stát do volby majitele, zda povede kuřáckou nebo nekuřáckou restauraci, nemá podle něj zasahovat. „Pokud se mi nelíbí, že se v restauraci kouří, zvolím nekuřáckou. Její návštěvou ovlivním poptávku po nekuřáckých podnicích," upozornil.

VOJTĚCH KUČERÁK

ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

KOMPLETNÍ TÉMA SI PŘEČTĚTE VE ČTVRTEČNÍM DENÍKU ROVNOST