Vedení muzea zpřístupnilo také prostory v podkroví, zjednodušilo přístup pro lidi se zdravotním omezením a zlepšilo podmínky pro ukládání sbírkových předmětů a pro práci kurátorů. „Oprava byla skutečně rozsáhlá, ale věříme, že výsledek stojí za to. Nové prostory jsme tvořili tak, aby pracovaly s emocemi a smysly návštěvníků. Využili jsme principy zážitkové pedagogiky, což ocení zejména rodiny s dětmi a školní výpravy,“ řekl ředitel Národního zemědělského muzea Jan Půček.

První část, Národní expozice vinařství, je rozdělená do čtyř částí. „Jsou věnované historii vinařství, vinohradnictví, sklepnímu hospodářství a degustaci vína. Všechny části obsahují řadu interaktivních prvků, lidé zde mohou poznávat typy vůní charakteristické pro jednotlivé odrůdy vín, vyzkoušet si kvíz s vinařskou tematikou nebo zhlédnout film o sklepním hospodářství,“ navnadil ředitel pobočky muzea Vilém Křeček.

V obnovené Krajině Lednicko-valtického areálu se zase zájemci seznámí se základními biotopy – rybníkem, lesem, polem, loukou, mokřadem a sadem. „Součástí expozice je také trojrozměrná mapa s nejdůležitějšími architektonickými památkami, které se v této jedinečné oblasti nacházejí a jsou spjaté se šlechtickým rodem Lichtenštejnů,“ popsal Křeček.

Chybět nebudou ani velkoobjemová akvária s tuzemskými rybami, trojrozměrný dalekohled s možností nahlédnout do krajiny v oblasti, kinestetická lávka navozující iluzi chůze v mokřadu nebo interaktivní herbář se zábavným poznáváním dřevin.

Novou expozici s názvem Tajemný život v půdě zasadili pracovníci muzea do sklepních prostor. „Věnovali jsme ji především dětem. Mohou se zde seznámit s půdními organizmy, naučí se rozeznávat typy půd a seznámí se také s negativními důsledky lidské činnosti pro půdu a vodu,“ přiblížil ředitel pobočky muzea s tím, že děti čeká také model vodní a větrné eroze nebo průchod tunelem, který jim přiblíží bohatý život v půdě.

V muzeu však nemyslí jen na návštěvníky, ale také na sbírkové předměty. „Zastaralý úložný systém jsme nahradili novými posuvnými prachotěsnými regály. Opravami prošla i střecha budovy muzea a podkroví, kde vznikla malá expozice zemědělských nástrojů – postřikovačů, pleček či rádel,“ vyjmenoval Křeček.

Ve dvorní části druhého nadzemního podlaží pak vznikla nová pavlač. „Sloužit bude ke krátkodobým sezónním výstavám,“ doplnil Křeček.