„Dřív lidé chodili do infocentra po nevzhledné betonové rampě, která byla sice poměrně nová, ale nevypadala dobře. Nahradila ji žulová," uvedl správce hřbitova Petr Sedlák.

Hotová je i obřadní síň. Stejně jako ostatní budovy získala novou fasádu, dveře i okna. Řemeslníci opravili také štuky a vitráže. Před opravami byla budova podle správce na rozpadnutí. V dezolátním stavu byly kované prvky dveří, mříže i kované ozdoby.

Bohaté vitráže oken vytloukli vandalové a zničená byla i podlaha, kterou museli řemeslníci vyměnit celou. „Opravy se vydařily podle plánu a síň vypadá krásně. Na několika místech se sice ještě drží vlhkost, ale to je detail, se kterým si poradíme," ujistil správce.

Překvapení podle něho dělníci zažili, když v areálu objevili dvě historické studny. „Původně jsme je chtěli zakomponovat do upravovaného prostoru, ale nezapadaly do projektu, a tak je archeologové zaměřili a popsali a znovu jsme je zakryli," popsal Sedlák.

O židovském hřbitově v Brně…
Židovský hřbitov je v Nezamyslově ulici v Židenicích. Vznikl v roce 1852, původně jen jako dřevěná ohrada s provizorní obřadní síní a bytem hrobníka, postupně se rozrůstal. Před současnou opravou, která začala v roce 2011, opravovali řemeslníci budovy naposledy v sedmdesátých letech minulého století. Mezi pochovanými je například herec Hugo Haas a brněnský rabín z doby po druhé světové válce Richard Feder.

Podle Jaromíra Hejla z Turistického a informačního centra Židovské obce Brno jsou výsledky oprav znát i na návštěvnosti. „Po opravách vzrostla asi o desetinu. Složení turistů je různé. Že by převažovali židé, se nedá říct, ale přijíždějí k nám i zájezdy z Izraele. Po opravách sem zamířila i řada Brňanů. Někteří říkají, že tu žijí celý život, ale o židovském hřbitově nevěděli. Doslechli se o něm až díky opravám," informoval Hejl.

Opravy jedné z významných brněnských památek vyšly na deset milionů korun. Pětaosmdesát procent zaplatila Evropská unie, zbytek Židovská obec Brno. Přestože hlavní práce byly hotové už na podzim a turisté teď na lešení nenarazí, podle bývalého správce Petra Špunara ještě hřbitov řada oprav čeká. „Musíme dát do pořádku obvodové historické zdivo. Drolí se a vypadávají z něj cihly. Ve špatném stavu jsou i cesty a chodníky," upozornil Špunar.

Na výměnu čeká také kanalizační a vodovodní řad. „V obřadní síni i bývalém domě hrobníka, kde teď sídlí turistické informační centrum, už nové potrubí máme. Stále chybí ve venkovních prostorách a v márnici," uvedl Špunar.

Na další opravy si podle něho ale židovská obec musí počkat. „Chceme opět využít evropské peníze, ale granty pro letošní rok jsou už přiděleny. Musíme počkat, jestli se vypíší dotační programy na rok 2015," vysvětlil Špunar. Potřebnou částku odhaduje na šest až sedm milionů korun.

Na hřbitově je pochováno dvanáct tisíc lidí, ročně se tam koná asi pět pohřbů. Původně ležel židovský hřbitov v Brně poblíž vlakového nádraží naproti paláci Padowetz. Když král Ladislav Pohrobek Židy z Brna v roce 1454 vyhnal, pohřebiště bylo rozbořeno. Povolení pro nový hřbitov získali židé až v roce 1852. „Zřídili ho na pozemcích v juliánských blatech, která koupili," uvedla historička Milena Flodrová.