Výrobna fólií, sociální byty i ekocentrum. Mezi Českou republikou a Slovenskem zůstaly v kraji po celnících po otevření schengenského prostoru prázdné budovy. Mnohé našly časem využití, jiné dodnes zejí prázdnotou.

Až do roku 2007 patřila většina objektů Celní správě České republiky. „Po otevření hranic jsme většinu budov předali Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ vysvětlila mluvčí jihomoravské celní správy Lada Temňáková.

Bývalé celnice v Jihomoravském kraji.Zdroj: DENÍK/Ivo Špatný

Jeden z přechodů však celníkům zůstal. „Stále využíváme prostory v Lanžhotě na Břeclavsku na hraničním přechodu u dálnice D2. Tam máme halu důkladné kontroly i celní oddělení, které běžně funguje pro kamiony,“ dodala mluvčí celníků.

Nové využití našla budova celní správy v Javorníku na Hodonínsku. Před několika lety ji koupili tehdejší představitelé radnice a nechali ji zrekonstruovat. V budově vzniklo několik bytů i klubovny pro místní spolky.

Jedním z nich je klub pro matky s dětmi Berušky. „Když jsem čekala první dítě, zjišťovala jsem, jestli nějaký takový klub v okolí existuje. Na nic takového jsem nenarazila. Protože nás o tuto službu mělo tehdy zájem poměrně hodně, šly jsme na zastupitelstvo a o prostor požádaly,“ vysvětlila Kristýna Kouřilová z klubu Berušky.

O klubovnu se měly matky původně dělit i s jinými organizacemi, ty však o ni nakonec neměly zájem. „Postupně se nám podařilo v budově získat také druhou místnost, kde organizujeme pravidelná cvičení pro předškoláky,“ informovala Kouřilová.

Podobné řešení našli také v Nové Lhotě na Hodonínsku. V budově, ve které dříve sídlili pohraniční policisté, vzniklo Ekocentrum Karpaty. „Ministerstvo vnitra avizovalo, že bude objekt dražit jako nepotřebný majetek státu. Protože se proslýchalo, že někdo chce tu budovu koupit a udělat tam dům pro nepřizpůsobivé, rozhodli jsme se tomu předejít,“ informoval starosta Nové Lhoty Antonín Okénka.

Ekocentrum v domě provozuje obec. „Protože jsme v Bílých Karpatech, chtěli jsme podpořit environmentální vzdělání. Rozhodli jsme se proto, že dům koupíme za tímto účelem,“ poznamenal starosta.

Zdaleka ne všechny budovy dopadly podobně. Některé stále zejí prázdnotou. „Každý den jezdím do práce přes bývalý přechod Sudoměřice-Skalica a pořád přemýšlím, jak by se dal využít. Je sice malý, ale je škoda, že v něm dodnes nic není,“ podotkl Roman Palocký z Hodonína.