Dvořák zaslal do soutěže dva soubory fotografií. Oba byly podle autora úspěšné. „Cirkus jsem fotil již dříve, takže jsem věděl, do čeho jdu a co chci vyfotit. Třeba fotku klauna před oponou jsem si připravoval už dlouho. Je to okamžik, kdy před plentou je vidět vystoupení s velbloudem v osvětleném šapitó a zároveň zákulisí za ní, kde se připravuje na další vystoupení klaun,“ říká Dvořák.

Klauna, kterého fotografoval a který má umělecké jméno Mr. Chap, zná fotograf už devět let. „Je to Polák jménem Janusz. Věděli jsme při fotografování o sobě a byla s ním skvělá spolupráce. Hodně mi pomohl,“ tvrdí Dvořák.

Druhý soubor fotografií, které do soutěže zaslal, jsou fotky jeho dcery. „Tu jsem fotil na mobil. Tyto fotografie se ve tříkolovém systému výběru dostaly také mezi nejlepší soubory a skončily na výstavě. I to je pro mne úspěch,“ naznačuje Dvořák.

Fotografie dcerky udělal Dvořák černobílé, fotky cirkusu pak vyhotovil v barvě. „Vystavují s ve formátech A3 a větší. Vítězné fotky se vždy tisknou větší,“ tvrdí fotograf.

Dvořákovy fotky byly v nominaci na ocenění již několikrát. „Poprvé jsem ze účastnil v roce 2007, o rok později jsem se umístil na třetím místě. Soutěž obesílám prakticky každý rok, ale takový úspěch, jako nyní, jsem zaznamenal poprvé,“ svěřuje se muž.

Velikým zážitkem byl pro fotografa také okamžik, kdy se setkal s významným českým fotografem Josefem Koudelkou. „Dostal ocenění za celoživotní přínos fotografii. Osobně jsem s ním nemluvil, ale už jen fakt, že jsem s ním byl v jedné místnosti byl pro mne obrovským zážitkem,“ říká Dvořák.

Vítězné fotografie Zdeňka Dvořáka mohou lidé vidět do konce ledna na Staroměstské radnici v Praze.