ON-LINE sledujte ZDE

„Ve středu dopoledne si hlídka strážníků, která zaparkovala u služebny Městské policie Znojmo, všimla sedmačtyřicetiletého muže na protějším chodníku, který neměl zakryté dýchací cesty. Jelikož je v platnosti usnesení vlády, které zakázalo pobyt osob na veřejném prostranství bez ochrany obličeje, šli strážníci muže upozornit, aby respektoval tuto povinnost,“ popsal nevinný začátek případu preventista strážníků Petr Hladký.

Několik minut se ho poté strážníci snažili přesvědčit, muž ale roušku trvale odmítal. „Nepomohlo ani upozornění, že se svým jednáním může dopouštět přestupku, hlavně tím ale potenciálně ohrožovat své okolí. Strážníci mu dokonce nabízeli jednu ze svých náhradních roušek. Neúspěšně. I oficiální výzva k nasazení roušky se minula účinkem,“ přiblížil.

Dosud se znojemští strážníci setkali s několika desítkami lidí, kteří porušovali zmíněné vládní usnesení. Avšak po jejich upozornění a vysvětlení situace si tito lidé roušku vždycky nasadili.

„Případ ze středečního rána je první, kdy někdo v přítomnosti hlídky strážníků odmítal respektovat pokyn vlády. Jelikož se nadále muž dopouštěl protiprávního jednání a nemohl hodnověrně prokázat svou totožnost, využili strážníci svého oprávnění a muže předvedli na policejní obvodní oddělení. Zde mu ještě policisté dali lidově řečeno šanci, ale muž i nadále odmítal respektovat usnesení vlády. Proto si jej policisté převzali, za součinnosti strážníků ho spoutali a podle našich informací nakonec skončil v cele,“ upřesnil Hladký.

Strážníci případ zadokumentovali, řešit ho bude příslušný správní orgán pro podezření ze spáchání porušení usnesení vlády a přestupku proti veřejnému pořádku. „Při lustraci jsme zjistili, že s tímto mužem řešili strážníci už několik prohřešků. Naposledy v září mu uložili pokutu za to, že popíjel v rozporu s obecně závaznou vyhláškou města alkohol na veřejném prostranství na náměstí Svobody. Zároveň při tom porušil další vyhlášku, když venčil psa bez vodítka či náhubku,“ přiblížil preventista.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník