Po téměř dvou měsících nuceného uzavření a postupném rušení omezení jsou zoologické zahrady v kraji zaplněné návštěvníky podobně jako každé léto. „O prázdninách to je takový náš rituál, vždycky si to moc užijeme. Jezdíme do zoo v Hodoníně každý rok už dvanáct let. Ani letos jsme návštěvu nevynechali,“ potvrdila třeba Karolína Šašinová.

Fatální výpadek to však provozovatelům nevynahradí. „Například loni jsme v zoo v polovině července přivítali dokonce stotisícího návštěvníka. Letos jsme zatím pod hranicí sedmdesáti tisíc. Červenec ale v porovnání s loňskými čísly nezaostává, nahrává tomu příznivé počasí,“ sdělila mluvčí Zoo Hodonín Marie Blahová.

Zástupci zoo se spoléhají na pomoc města. „Zastupitelé schválili navýšení rozpočtu prostřednictvím provozního příspěvku ve výši dvou milionů korun na celkových patnáct a půl milionu,“ řekla mluvčí Hodonína Petra Kotásková.

Mnohé velké události zájemci každopádně oželí nebo si na ně počkají do podzimu. „Zařadili jsme pouze menší akce spojené s představením vybraného zvířecího druhu, které jsou mezi lidmi velmi oblíbené. V nejbližších dnech nás jedna taková čeká. Ve středu oslavíme v zoo Den tygrů a návštěvníci kromě her a soutěží uvidí také komentované krmení našich tygrů,“ popsala Blahová.

Podobné akce chystají také v brněnské zoo. Kromě dne tygrů tam devětadvacátého srpna oslaví třeba Den netopýrů. „V Africké vesnici si připraví přednášku Jan Zukal z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd, součástí programu budou ukázky netopýrů. Děti se mohou těšit na doprovodné aktivity, které pro ně připraví pracovnice Střediska ekologické výchovy Hlídka,“ prozradil mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč.

Mimo rušení větších akcí však zahrady ušetří v nezbytné míře také na provozu. „Rozhodně nešetříme na péči pro zvířata, to ani nemůžeme. Uspořili jsme ale na omezení zahraničních cest. Výpadek tržeb přesto odhaduji na asi deset milionů korun,“ doplnil Vaňáč. V Hodoníně zmínili také omezení nákupu drobného majetku, který není nutně potřeba.

Už v květnu a červnu přitom v zahradách pociťovali chybějící školní a vzdělávací exkurze. „Z hlediska čísel však jsou nejdůležitější právě letní prázdniny. Hodnocení bude hodnověrnější po konci srpna, protože ta zásadní čísla budou daná. Za letošní rok odhadujeme propad na třicet tisíc lidí zatímco propad tržeb je zatím dvoumilionový,“ uvedla ředitelka Zooparku Vyškov Dagmar Nepeřená.

Návrat návštěvníků byl podle předsedy výboru České asociace zoologických zahrad a akvárií Miroslava Procházky ještě v červnu postupný. „Obecně ale platí, že se v nich provoz zatím vrací do normálu. Někde je návštěvnost menší a někde zase větší, nic ale nenasvědčuje souvislosti s epidemií koronaviru,“ potvrdil Procházka.