Projekt na přebudování křižovatky v okružní existuje už léta. Zatím však zůstává pouze na papíře. Zbavení se usazeného prachu se dočkal před několika dny. Úředníci na žádost hodonínské radnice prodloužili platnost územního rozhodnutí o umístění stavby do konce příštího roku. To původní vydali už v září 2020.

„Předmětem projektové dokumentace je okružní křižovatka se čtyřmi připojovacími paprsky v ulicích Národní třída, Dvořákova a Úprkova,“ uvedl v rozhodnutí referent hodonínského odboru stavebního úřadu David Hanák. Součástí stavby má být také napojení Blažkovy ulice na jeden z paprsků okružní křižovatky z Národní třídy.

Výstavba podchodu pro pěší a cyklisty pod silnicí I/55 u Rohatce, stav první březnový čtvrtek odpoledne.
VIDEO: U Rohatce zmizela část jízdního pruhu I/55, kvůli podchodu

Například obyvatel František Novotný je zklamaný z toho, že příprava trvá tak dlouho. „Problémy i nehody tam bývají často. Tvoří se kolony, stojí tam i autobusy. Řada řidičů signalizuje odbočení, přitom pak jedou rovně. V nebezpečí jsou chodci i cestující v autech,“ řekl Novotný, který bydlí blízko křižovatky. Pro výstavbu kruhového objezdu se v minulosti několikrát vyjádřil i na jednání městského zastupitelstva.

K chystané okružní křižovatce jsou navržené nové chodníky, cyklostezky a obměněné veřejné osvětlení. Přitom i na současné prostory pro pěší směřuje kritika, kterou by umlčelo nové předláždění.

Základní škola v Prušánkách zvenku i uvnitř první březnový pátek 2023.
Škola v Prušánkách praská ve švech, obec shání peníze na zajištění statiky

„Od přechodu po Komerční banku je na chodníku sedmnáct různých druhů povrchů, včetně dlažby už ze šedesátých let. To je na hlavní třídě města ostuda,“ myslí si Novotný.

K opravě chodníků na Národní třídě se vedení města vyjádřilo v posledním radničním zpravodaji, a to zejména pro část od Komerční banky po náměstí 17. listopadu. „Společnost GasNet tam bude v příštím roce provádět opravu plynovodní sítě, ke které se připojíme s opravou,“ stojí ve stanovisku vedení města Hodonín k investičním akcím na rok 2023.

Ani samotná přestavba křižovatky na okružní se tak mezi městské investiční akce na tento rok nedostala. Jak už navíc dříve připomněl mluvčí radnice Josef Horníček, dalším krokem po územním rozhodnutí by měla nejprve být žádost o stavební povolení.