S unikátním konopným pivem v plastových kelímcích procházejí návštěvníci netradičního festivalu jednou z industriálních hal areálu Nová Zbrojovka. Desítky stánkařů nabízejí konopné produkty, jaké mnozí nikdy neviděli. Výjimkou na místě nejsou ani slevové akce na konopná semínka nebo slevové kolo štěstí.

Growfest přitom není zdaleka jedinou akcí, která se v Nové Zbrojovce odehrává. Mezi stěnami se mísí návštěvníci konopného festivalu, ale také zájemci o Mint Market, který probíhá opodál.

Rudá barva pohltila Brno. Podívejte se, jak a proč město zčervenalo
Rudá barva pohltila Brno. Podívejte se, jak a proč město zčervenalo

„Přijeli jsme do Brna z Přerovska, cíleně na tuto akci. Spíše jsem se rozhlížela po různých výrobcích na Mint Marketu, ale líbí se nám tady se synem. Je to pro nás příjemné překvapení, syn si koupil semínka konopí a já ochutnala konopné pivo. Vůně konopí je v něm cítit i znát na chuti,“ pochvaluje si zlatavý konopný mok Magda Kučerová se synem.

Slevové kolo štěstí v jedné z částí areálu zaujalo například penzistku Evu. „Původně jsem se přišla podívat na Mint Market a nevěděla jsem, že je tady i festival konopí. Podle mě je to ale výborný nápad, syn na své zdravotní potíže používá předepsané konopí a pomáhá mu. Z medicínského hlediska je to nápomocná věc,“ míní starší žena a pokračuje v prohlížení dalších stánků.

Zdroj: Deník/Terezie Heinz

Přednášky, poradenství nebo koncerty. Ve dne je konopný festival spíše vzdělávacím prostředím, večer a v noci se proměňuje v koncertní zábavu. Celým Growfestem se prolíná rovněž třídenní odborná konference zaměřená na pěstování, legalizaci a potenciál konopí ve zdravotnictví, průmyslu a ekologii.

Aktivisté upozorňovali na podmínky chovu kuřat před brněnskými supermarkety.
Aktivisté protestovali v Brně kvůli kuřatům, řetězec kruté zacházení odmítá

„Budu moc rád, pokud naším festivalem přispějeme k postupné legalizaci této úžasné byliny. Společně to večer také pořádně oslavíme. A pokud bude hezké počasí, máme pro návštěvníky přichystané velké překvapení,“ usmívá se organizátor festivalu Kamil Fornůsek.

Více podrobností ale zatím prozradit nechce. Lidem, kterým z objevování novinek v oblasti konopí nebo jednoduše mezi přednáškami vyhládne, těší svoje chuťové pohárky ve venkovní části areálu. Tam na ně čeká pestrá a voňavá nabídka světových kuchyní. Speciality zapíjejí výběrovou kávou či unikátními drinky.

Dokonce samotné rostliny si lze z festivalu konopí odnést jako suvenýr. Na koupi větších vzrostlých stromků si ale zájemci musejí pořádně připravit své peněženky. Schůdnější variantou je například prodej sazenic, které si lidé odnášejí za sto padesát korun za kus.

V Brně odstartoval festival piva. Návštěvníci ochutnají desítky druhů piv.
Poznáte se na fotkách? V Brně začal pivní festival, láká na šestnáct pivovarů

„Máme tady unikátní novinku CBDV, který je velmi vhodný při léčbě nemocí, jako jsou třeba epilepsie, Parkinsonova nemoc nebo Alzheimerova nemoc. Je to speciální odrůda, která účinkuje ještě lépe než klasické CBD,“ popisuje horkou novinku v jednom ze stánků prodejce Vilém Bartl.

Přestože první ročník brněnského Growfestu trvá již od pátku, místo stále navštěvují noví a noví lidé. Příjemnou atmosféru umocňuje vstřícnost a dobrá nálada návštěvníků, kteří do Židenic vyrážejí oslavit Světový den konopí. Právě ten totiž připadá na 20. dubna.

Termín události zvolili organizátoři záměrně, aby na festivalu současně probíhala právě oslava Světového dne konopí. Zájemci, kteří zatím na Growfest nestihli vyrazit, nemusí smutnit. Akce trvá až do nedělního večera. Přes den je potěší vstup zdarma, po osmé večer je nutná koupě vstupenek na koncerty.