U obnovy plesu stály zdejší stárky Alžběta Bařinová s Nikolou Winklerovou. „Všechno asi začalo v průběhu minulé plesové sezony. Ta pro nás byla první, protože jsme kvůli koroně jiné nezažily. A při této naší první sezoně nás krojované plesy velice bavily, ale mrzelo nás, že jej nemáme u nás. Nejdříve jsme si řekly, že chceme tančit besedu. Po pár zkouškách jsme pak chtěly ples, který jsme si následně vzaly pod křídla,“ vyprávěla Alžběta Bařinová.

A zájem zřejmě předčil veškerá očekávání. „Jsme hodně spokojené s návštěvností, protože jsme čekaly snad o polovinu méně lidí. Najednou jich přišlo strašně moc, takže je ani nemáme kam dávat,“ usmívala se Nikola Winklerová.

Dambořickými hasiči pořádaný ostatkový průvod obcí s doprovodem DH Palavanka.
Batman přistál v Dambořicích. Přidal se žabák i vodník. Maškary slavily ostatky

Na předtančení Moravské besedy bylo tak plno, že řada příchozích nejen stála, ale dokonce i seděla na schodcích. Domácí tanečníky spojovalo kromě nadšení i jméno bývalé ředitelky zdejší základní školy Miroslavy Hajdové. Ta nejen vedla dětský folklorní soubor Kordulka, kam docházeli i současní tanečníci na parketu, ale také svým svěřencům pomohla s nácvikem besedy.

V ní se představila hned dvě domácí kolečka, další čtyři obsadili tanečníci a tanečnice z Moravské Nové Vsi, Prušánek, Čejkovic a Hovoran. „Doufáme, že se tradice krojovaného plesu u nás udrží. Každopádně děkujeme všem, kteří nás podpořili a pomohli nám s přípravou,“ shodovaly se poddvorovské stárky.

Novým šampionem České republiky v řezu révy vinné je od pátečního odpoledne Jan Schoř.
Ke Zlatým nůžkám se Jan Schoř v Bzenci prostříhal s téměř maximem bodů

Na obnoveném krojovém plese ve Starém Poddvorově si tak zatancovala také řada přespolních. „Chtěl jsem jim oplatit, že jejich chasa byla na našem krojovém plese. Navíc taťka tady má rodinu, tak jsem došel pozdravit. Hudba je tady výborná, akorát na to, kolik je tu krojovaných a zájemců o tančení, tak je tady malý sál,“ dodal Jakub Moravanský z nedalekých Čejkovic.

Zajímavostí krojovaného plesu ve Starém Poddvorově je především jeho obnova po dlouhých čtyřiadvaceti letech. Většina současné pořádající chasy tak při posledním ročníku v roce 1999 ještě nebyla na světě.