„Všechna zvířata byla odebrána z jednoho místa chovu na základě rozhodnutí Městského úřadu Kyjov,“ oznámila Oldřiška Dvořáčková z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Úřad podle ní následně zajistil potřebnou veterinární péči ve spolupráci s Útulkem pro opuštěná zvířata Bulhary na Břeclavsku. „Tam jsou umístění a nyní pro ně hledá nový domov. Pejsci jsou nabízeni zdarma, podrobnější informace zájemci naleznou na našich webových stránkách nabidkamajetku.cz,“ uvedla Dvořáčková.

Nutrie jsou v Kyjově doma v říčce Kyjovce v okolí tamního mlýna.
VIDEO: Nutrie baví rodiny v Kyjově. Radnice ale varuje před přílišným krmením

Případ se stal již koncem minulého roku, úředníci možnost ujmout se zvířat zveřejnili teď. Zástupce Kyjova na dění u chovatele upozornili veterináři. Podle kyjovského tajemníka Filipa Zdražila bylo důvodem to, že soukromý chovatel se smečkou špatně zacházel.

„Nešlo o týrání ve smyslu, jak si je běžný člověk představuje, ale byly tam určité rozpory s veterinárním zákonem. Po vydání rozhodnutí se psi stali majetkem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který v průběhu letošního ledna deset zvířat odebral a umístil do útulku v Bulharech,“ shrnul tajemník.

Přestože vzhledem k zákonným lhůtám mohl Úřad i útulek nabídku zveřejnit až toto pondělí, už první pes má svého zájemce. Zamluveným je Medík. „Po schválení smlouvy na Úřadu pro zastupování státu jej nová majitelka přijede vyzvednout. Zvířata jsou již ve výborné kondici a dobře prospívají nejen fyzicky, ale hlavně psychicky. Všechna již zvládají chůzi na vodítku, mimo Tajného Agenta,“ sdělila provozovatelka Útulku pro opuštěná zvířata Bulhary Lenka Kubová s tím, že zvířata jsou řádně odčervená, po očkování a označená čipy.