Ořechov také bodoval díky kulturnímu centru, které nabízí muzeum a chráněnou dílnu v Růžovém sadu, a knihovně. Ta se stala Komunitní knihovnou Jihomoravského kraje v roce 2023. Podle poroty se v Ořechově realizuje kvalitně také zpracovaný Program rozvoje obce a obyvatelé se aktivně zapojují do projektů participativního rozpočtu.

close Ořechov na Brněnsku info Zdroj: www.orechovubrna.cz zoom_in Ořechov na Brněnsku

„Obec byla už v roce 2022 oceněna zelenou stuhou za péči o zeleň a životní prostředí. Je skvělé vidět, že se dál zapojuje do spolupráce s včelaři, vinaři, myslivci, zahrádkáři, a že péče o krajinu a životní prostředí je opravdu komplexní,“ uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí Lukáš Dubec.

Kromě Ořechova ocenil kraj i dalších pět obcí za jejich přínos v různých oblastech:
• Blížkovice obdržely modrou stuhu za společenský život,
• Vedrovice získaly bílou stuhu za činnost mládeže,
• Hovorany byly oceněny zelenou stuhou za péči o zeleň a životní prostředí,
• Malhostovice získaly oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu,
• Branišovice si odnesly fialovou stuhu za využití smart řešení, která se letos udělovala poprvé.

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich pogratuloval nejen oceněným obcím, ale i těm, které letos v hodnocení poroty neuspěly. „Už jen to, že mají lidé na sedmnácti místech v kraji chuť svou obec zlepšovat a dělat z ní funkční a živý domov pro sebe, své blízké i sousedy, je parádní,“ dodal.

Soutěž Vesnice roku se pravidelně pořádá od roku 1995. Cílem je propagace venkova, jeho tradic, způsobu života a významu, který pro českou společnost má. Motivovat má taky k podpoře rozvoje menších obcí. Vyhlašovatelem soutěže je v současnosti Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Spolek pro obnovu venkova ČR, Ministerstvo zemědělství a Svaz měst a obcí ČR. Mezi spolupracující organizace patří taky Kancelář prezidenta republiky, Ministerstvo kultury, Ministerstvo životního prostředí, Svaz knihovníků a informačních pracovníků, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Folklorní sdružení