„Zahrada a jakákoliv zeleň jsou krásné, ale péče o ně je velmi náročná. Žádná zahrada si nevystačí jen s občasným deštěm. Občas holt budete muset posekat trávu nebo prořezat stromy. Radost dokáže pokazit i neodbytný plevel. Výbornou obranou před nezvaným hostem je mulčování, využít jej můžete jak v okrasných záhonech, keřových skupinách, tak i v užitkové části zahrady. Lidé ale dělají jednu velkou chybu. Mulč v sobě udržuje vláhu, takže ani v suchém létě nemusíte příliš často zalévat,“ říká Aneta křováková, designérka zahrad.
Jak na správné mulčování:
„Základem bezúdržbové zahrady je mít dobře zamulčováno,“ souhlasí Martin Smažil, zahradnický mistr z Prahy a dodává, že se v praxi ukázalo, že bezúdržbovější jsou záhony, které jsou zakačírkované (kačírek je přírodní kamenivo získávané tříděním říčního písku) nebo zaštěrkované.
Dokonce na tuto problematiku podle něj v Německu vznikly výzkumy, kde tento problém vědci řešili kvůli péči o veřejnou zeleň. A nejlépe vycházely záhony, které jsou zaštěrkováné.
Jednoleté plevele mají smůlu
„Když už mulčovat, tak v dostatečné mocnosti. U kůry doporučuju minimální vrstvu 10 centimetrů. Pokud totiž záhon mulčujete jen pro oko, tak v něm neprobíhá to, co má. Mulč nechrání před přehřátím půdy a nezabráníte plevelům v prorůstání. Přes správné zamulčování sice vytrvalý plevel, jako je pampeliška, proroste, ale jednoleté plevele se tudy nedostanou,“ říká k nejčastějšímu nešvaru šetřivých zahrádkářů Martin Smažil.
Na mulčování se nevyplatí šetřit. „Tuto chybu, bohužel, dělají i někteří profesionální zahradníci. Problém ale není v tom, že by o tom nevěděli, mají zkrátka v rozpočtu nějakou cenovku. Záhon proto jen překryjí kůrou. Vypadá to hezky dva měsíce, než vydatně zaprší a mulč se zazelená,“ dodal.
Jeden pytel mulčovací kůry podle Martina Smažila vydá na zhruba půl metru čtverečního. Efekt je ale dlouhodobý a pak už stačí jenom dosypávat. Chcete-li zaštěrkovat, nebo použít kačírek, bude podle něj potřebná vrstva zhruba 5 centimetrů a použít netkanou textilii. Záleží totiž také na tom, jakou frakci štěrku nebo kačírku použijete.
Prorůstání mulčovaných nebo zaštěrkovaných ploch se neubráníte. Příroda si najde cestu i do nehostinných míst a i v kačírku občas něco poroste. „Plevele jsou ve vzduchu, něco roznesou ptáci nebo vítr. A někdy se stane, že i v samotném kačírku, zejména když není dobře skladovaný a vyčištěný,může něco začít růst. Nejjednodušší je, pokud to není velká plocha, plevel spařit horkou vodou. A máte hotovo, je to ekologické a levné řešení,“ radí Martin Smažil.