V ČLÁNKU NAJDETE:
Kávu lidé konzumují rádi a s jasným záměrem. Kofein stimuluje nervový systém tím, že zvyšuje mozkovou aktivitu. Díky tomu zlepšuje soustředění a zároveň oddaluje únavu. Tyto účinky se mohou podle článku na zdravotnickém webu Healthline projevit při nízkých až středních dávkách kofeinu 20-200 miligramů.
Obvykle se účinky kofeinu dostaví do 60 minut po konzumaci a trvají v průměru pět hodin. Uvádí to odborný článek o odvykání kofeinu, napsaný týmem vědců pod vedením profesorky Karimy Sajadi-Ernazarové.
Po odeznění stimulačních účinků je pak běžné, že se člověk cítí méně bdělý nebo soustředěný. Pocit extrémní únavy, neschopnost soustředit se, podrážděnost nebo bolest hlavy však mohou znamenat i kofeinový kolaps.
Kofein zablokuje chemické signály ospalosti
O účincích kofeinu psal na svých webových stránkách Caffein Bullet vášnivý maratonský běžec David Hellard, který vymýšlí kofeinové produkty na podporu maximálního sportovního výkonu.
David Hellard vysvětlil, že kofein působí tak, že blokuje činnost neurotransmiteru zvaného adenosin. Adenosin působí jako „signál ospalosti“. V průběhu dne se hromadí v těle a způsobuje pocity únavy, když se váže na receptory v mozku.
Nahrává se anketa ...
Uvolněné receptory se rychle zaplní
Pokud přes den popíjíme kávu, zajišťujeme tělu přísun kofeinu, který se váže se na adenosinové receptory. A to brání adenosinu, aby se na ně mohl navázat a způsobit naši únavu a ospalost.
Když však účinky kofeinu odezní, a ten příslušné receptory opustí, veškerý volný adenosin se na ně rychle naváže. Právě toto následně vede k náhlému nástupu únavy, ospalosti a malátnosti.
Čím silnější dávky kávy, tím horší kolaps
Popsaný proces se děje tak prudce, protože nahromaděné molekuly adenosinu se po zeslábnutí účinků kofeinu vážou všechny najednou. Čím větší dávky kofeinu člověk konzumuje, tím více volného adenosinu pak čeká na svou příležitost, až bude spousta do té doby obsazených receptorů opět volná.
Kofeinové kolapsy mohou být kvůli náhlému nástupu mnohem více vyčerpávající než jen celková únava. Kombinace mizení kofeinu a vazby adenosinu v rychlém sledu totiž znamená, že energetické hladiny člověka klesají prudčeji než bez kofeinu.
Čtyři tipy pro odstranění kofeinových kolapsů
Jak se nepříjemnému kofeinovému kolapsu vyhnout? Stránky Healthline nabízejí čtyři tipy:
1. Zaměřte se na spánek
Konzumace kofeinu při únavě nebo nedostatku energie tyto pocity dočasně zmírní. Jakmile však účinky odezní, můžete se cítit ještě unavenější než předtím. V reakci na to může člověk konzumovat více kofeinu.
Tento vzorec se nazývá „kávový cyklus“ a časem může vést k nadměrnému užívání kofeinu, jak ukazuje vědecký článek Účinky kofeinu na kvalitu spánku a denní fungování.
Mnoho lidí sahá po kofeinu (ať už z kávy, limonád nebo energetických nápojů), aby podpořili svoji bdělost ráno či během dne; zejména po špatném spánku. Základem tedy je se v noci dobře vyspat, a pak už kofeinovou podporu nepotřebovat.
2. Nekonzumujte kávu těsně před spaním
Potřeba organismu dostatečně se vyspat a odpočinout si nebude naplněná, pokud konzumujete příliš mnoho kofeinu během dne nebo příliš blízko před spaním.
V jedné studii, publikované v odborném časopise Journal of Clinacal Sleep Medicine, konzumovali účastníci šest hodin před spánkem tabletu obsahující 400 miligramů kofeinu. Toto množství odpovídá přibližně čtyřem větším šálkům kávy. Následně se u nich vyskytly poruchy spánku a potíže s usínáním.
Ve výsledku měli účastnici studie o hodinu kratší spánek. Narušení spánku nebo potíže s usínáním tak mohou výrazně zvýšit ospalost a únavu během následujícího dne.
3. Omezte příjem kofeinu
Vzhledem k dlouhému poločasu rozpadu kofeinu (zhruba pět hodin; pozn. red.) platí, že čím více kofeinu během dne člověk zkonzumuje, tím déle bude trvat, než se z těla dostane pryč.
Konzumace nadměrného množství kofeinu povede nejen k příznakům kofeinového kolapsu po jeho odeznění, ale může způsobit i další mírné až závažné nežádoucí účinky.
Mezi nežádoucí účinky konzumace nadměrného množství kofeinu patří příznaky, jako je úzkost, nepříjemné vzrušení, zvýšená nebo nepravidelná srdeční frekvence, žaludeční potíže, neklid či dezorientace.
Více o předávkování kofeinem jsme psali v dřívějším článku Kolik šálků denně je ještě požitkářství, kdy už hrozí předávkování.
4. Zbavujte se závislosti postupně
Pokud pravidelně konzumujete kofein, je možné, že jste si na něm vypěstovali závislost. Studie ukazují, že závislost na kofeinu se může vyvinout již po třech dnech užívání a z denních dávek pouhých 100 miligramů.
Abstinenční příznaky, když kofein úplně vynecháte, se podobají kofeinovému kolapsu. Zahrnují bolesti hlavy, sníženou bdělost, změny nálady a únavu. Příznaky obvykle začínají po 8-12 hodinách od poslední konzumace kofeinu. Vrcholí po jednom až dvou dnech a trvají až týden.
Pokud pravidelně konzumujete kofein a chcete ho snížit nebo vyřadit ze svého jídelníčku, je lepší snižovat jeho příjem pomalu během několika dnů až týdnů, než přestat s kofeinem naráz.
Shrnutí:
- Kofein působí tak, že blokuje činnost neurotransmiteru zvaného adenosin, který působí jako „signál ospalosti“.
- Když účinky kofeinu odezní, a ten příslušné receptory opustí, veškerý volný adenosin se na ně rychle naváže. Právě toto následně vede k náhlému nástupu únavy.
Dobře jíst a pít je důležitým klíčem ke zdraví. Přečtěte si i další články související s tímto tématem: