Proč nás po přejedení bolí břicho a jsme nafouknutí?

Zdroj: Youtube

Může to vypadat jako infarkt

Nadýmání v břiše, nazývané také meteorismus, je stav, kdy je břicho nepříjemně nafouklé, což může způsobovat bolest. Příčinou bývá nadměrná tvorba plynů, potravinová intolerance nebo porucha pohybu střev.

„Projevuje se pocity plnosti, nafouknutí, tlaku až silné bolesti břicha a také kručením ve střevech. A také pocity studu, které ve většině případů způsobí, že problém je odložen na neurčito,“ vysvětluje web lékárny Dr.Max

Příznaky nafouklého břicha, zejména při urputném zadržování střevních větrů, mohou být tak výrazné, že dokonce připomínají příznaky infarktu: člověk může pociťovat bolest na hrudi, závratě a dušnost. Lékaři i sestry na pohotovosti by o takových případech zřejmě mohli vyprávět.


Nahrává se anketa ...

Přítomnost určitého množství plynů ve střevě je přitom zcela běžný jev. Část vzduchu se do těla dostane spolu s jídlem a plyny se tvoří také během trávení a působením některých střevních bakterií. „Většina lidí vyprodukuje asi 1 až 4 litry plynu denně,“ informuje zdravotnický web Johns Hopkins Medicine.

Střevní plyny, jako je metan, oxid uhličitý, dusík, kyslík a vodík, se však někdy v břiše začnou hromadit, a pokud se nedostávají z těla pryč přes plíce nebo střeva, mohou způsobit bolestivé nafouknutí. Přebytečný vzduch v břiše vytlačuje střevní stěny směrem ven, což způsobuje viditelné vyklenutí břicha.

Ale proč k tomu dochází?

Čerstvé pečivo, mluvení i kouření

„Za nafouklé břicho a plynatost často může hltání, spěch a mluvení při jídle, ale i to, že současně s jídlem konzumujeme větší množství nápojů,“ upozorňuje Dr.Max. Pozor také na elegantní usrkávání nápojů brčkem, kouření a časté žvýkání žvýkaček. Přemíra vzduchu se do trávicího traktu dostává i kvůli nošení volných zubních protéz

Obtíže však souvisejí také s druhem jídla, které konzumujeme. Často je způsobuje kromě těžce stravitelných a smažených jídel i nadbytek pečiva, některé druhy zeleniny, luštěniny, mléčné výrobky a sycené nápoje.

Ačkoliv se často hovoří o prospěšnosti vlákniny, když je jí příliš, tělo si s ní neumí poradit. Takže příčinou nadýmání může být i nadbytek vlákniny.

„Některé potraviny a nápoje  obsahují druhy sacharidů – cukry, škroby a vlákninu – které váš žaludek a tenké střevo  plně nestráví. Nestrávené sacharidy přejdou do vašeho tlustého střeva, kde je bakterie rozloží a vytvoří plyn,“ vysvětluje portál pro zdravotnický výzkum a informace National Institut of Health

Pokud tedy budete konzumovat více sacharidů, než váš žaludek a tenké střevo dokážou plně strávit, můžete mít více příznaků plynatosti.

Záleží však i na schopnostech organismu jídlo zpracovat. „Potraviny, které způsobují plynatost u jedné osoby, ji nemusí způsobit u jiné osoby,“ podotýká zdravotnický web Mayo Clinic

Kmín pomáhá odstranit toxiny s těla, ale pomůže i při redukci hmotnosti a zbavování se břišního tuku
Chcete zhubnout? Pomůže to nejlevnější koření, které navíc čistí střeva

Mezi další příčiny plynatosti patří stres, nedostatek pohybu či narušení střevní mikroflóry, například po užívání antibiotik nebo po střevní chřipce.

Plynu ve střevech přirozeně přibývá během dne, proto jsou potíže pozdě odpoledne a navečer nejvýraznější a během noci obvykle dochází k jejich ústupu.

Vedle těchto přirozených faktorů však mohou být příčinou problémů s nafouklým břichem i choroby trávicího ústrojí, střevní infekce či další nemoci.

Nahromaděný plyn ve střevě způsobuje některým lidem zvláštní bolest „Když se shromažďuje na levé straně tlustého střeva, bolest může být zaměněna s onemocněním srdce. Když se shromažďuje na pravé straně tlustého střeva, bolest může být pociťována jako bolest spojená s žlučovými kameny nebo apendicitidou,“ píše web John Hopkins Medicine.

Co pomáhá proti nafouklému břichu

První pomoc při problémech hledejte u koření a bylinek. Například fenykl obecný pomáhá proti hromadění plynu ve střevech.

„Udělejte si fenyklový čaj a po doušcích jej třikrát denně popíjejte. Lžičku rozdrcených semínek zalijte šálkem vroucí vody, 10 minut louhujte a přeceďte. Fenyklová semínka se dají i žvýkat,“ radí iReceptář.  

Recept na čaj proti nadýmání:

 • půl lžičky fenyklu
 • půl lžičky anýzu
 • půl lžičky drceného kmínu
 • vše přelijte 300 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat.
 • čaj přeceďte a pijte jedenkrát denně.

K fenyklu můžete přidat ještě kmín a anýz, které také pomáhají s nadýmáním. Účinný je i mátový a zázvorový čaj nebo čaj z tymiánu.

Pomoci by mohla také masáž podbřišku, nebo termoláhev přiložená na břicho. Velmi prospěšný je i pohyb, protože uvolňuje střevní peristaltiku. I když to s bolestí břicha není právě příjemné, zkuste chvilku rychlé chůze, nebo udělejte pár dřepů.

Proti proti hromadění plynu ve střevech pomáhá fenykl a čaj z fenyklových semen.Proti proti hromadění plynu ve střevech pomáhá fenykl a čaj z fenyklových semen.Zdroj: Shutterstock

Jak předcházet nafouklému břichu

Tipy, jak předcházet nafouklému břichu:

 • Nepřejídejte se. Zkuste jíst pomalu a při jídle méně mluvit i pít.
 • Sladké a sycené nápoje nahraďte dostatkem obyčejné vody.
 • Omezte potraviny, jejichž trávení vám dělá těžkosti. Luštěniny není třeba vyřazovat: když se předem namočí, a pak uvaří s bylinkami, nebudou vám tolik škodit.
Studie prokázaly, že olej z máty peprné aktivuje kanál proti bolesti v důležitém orgánu.
Která bylina zažene trávicí problémy? Umí také utišit bolest při vážné chorobě
 • Zařaďte do jídelníčku zakysané mléčné výrobky: jogurty, kefír či podmáslí. Obsahují probiotika, která mají příznivý vliv na střevní mikroflóru.
 • Sportujte, protože cvičení stimuluje činnost střev i trávení. A pozor na stres, střeva na něj reagují velmi citlivě.

Kdy rozhodně vyhledat lékaře

 • Silné bolesti břicha, zvracení, horečka, průjem
 • Když je bolest břicha doprovázená ztíženým dýcháním
 • Když bolest vystřeluje ze zad
 • Když se potíže zhoršují nebo nezabírají běžně dostupná léčiva
 • Když jsou obtíže opakované nebo dlouhodobé
 • Když jsou obtíže provázeny neúmyslným ubýváním na váze.