Co jsou opičí neštovice?
Jedná se o nemoc podobnou pravým neštovicím, způsobují je příbuzné viry, patřící do čeledi poxvirů. Název dostaly podle opice makaka, u něhož byl virus poprvé objeven koncem 50. let 20. století. Virus se přenáší na člověka kousnutím, škrábnutím či přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů, zejména hlodavců. Přenáší se ale i z člověka na člověka vzduchem či tělními tekutinami.

Jsou opičí neštovice novinka?
Nejsou. Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány u člověka v 70. letech 20. století v Demokratické republice Kongo. Posléze byly hlášeny případy i z dalších afrických zemí.

Co se změnilo?
Od pravých neštovic se ty opičí lišily podle virologa České zemědělské univerzity Jiřího Černého hlavně tím, že až doposud byl přenos z člověka na člověka poměrně neefektivní. „Většina lidí se nakazila od nemocných zvířat v oblastech Západní Afriky. Při současném výskytu se nákaza projevuje i u jedinců, kteří do těchto oblastí necestovali, přenos proběhl mezi lidmi,“ vysvětlil Černý.

Opičí neštovice jsou příbuzné pravým neštovicím, které se podařilo v roce 1980 celosvětově vymýtit. Mají společnou čeleď, tzv. poxviry. Na snímku plané neštovice. Ilustrační foto.
Opičí neštovice straší Evropu. Stávající očkování nepomůže, popisuje oborník

Zmutoval virus opičí chřipky?
To zatím není jasné. Vědci nejprve musí provést genetické studie. Jak ale virolog Černý upozorňuje, tzv. poxvirus, jenž neštovice způsobuje, je daleko větší než třeba koronavirus SARS-CoV-2. „Jedná se totiž o DNA virus a ty mohou mít výrazně delší genomy, přečíst ho tak bude náročnější," upřesnil.

Jak nebezpečný virus je?
Nedá se zatím předvídat, jak nebezpečně se virus bude chovat. Doteď měli vědci zkušenost pouze ze západoafrickými a středoafrickými kmeny viru. Ty měly mírnější příznaky než pravé neštovice, jedná se hlavně o horečku, bolesti hlavy a vyrážku. „Doposud nešlo až o tak dramatické nebezpečí. Tento virus se však chová trochu jinak, takže je dobré být obezřetný,“ upřesnil virolog.

Kde se nákaza objevila?
Nákazu zaznamenali například ve Velké Británii, Španělsku nebo v Portugalsku, nejnověji se objevila i ve Spojených státech. Zatím se jedná o jednotky případů.

Jak dlouho trvá onemocnění?
Onemocnění trvá dva až čtyři týdny, inkubační doba je obvykle jeden až dva týdny.

Ochrání mě očkování proti pravým neštovicím?
Ano, poxviry jsou poměrně příbuzné. Dosavadní studie podle Černého ukazují účinnost asi 85 procent. Virolog nicméně upozorňuje, že očkování proti pravým neštovicím skončilo v roce 1980, kdy se tuto chorobu podařilo celosvětově vymýtit. „Lidé narozeni před tímto rokem očkováni jsou. Je ovšem otázkou, jak moc bude očkování po tak dlouhé době fungovat,“ uvedl.

Detailní pohled na léze pravděpodobně opičích neštovic na paži a noze čtyřleté africké holčičky. Snímek byl pořízen v lednu 1971 v Libérii. Infekci způsobil vir neštovic typu vakcinie, variola nebo právě opičí neštovice
Opičí neštovice: Pocházejí od hlodavců. Šíření mezi lidmi vědce znepokojuje

Pomůže očkování proti planým neštovicím?
Ne, tato vakcína nemá na onemocnění opičími neštovicemi žádný vliv, neboť se jedná o nepříbuzný virus. Podobné jsou pouze projevy: na těle vyrazí zarudlé flíčky, které se změní v puchýřky.

Uvažuje se o novém očkování?
Ano, Evropská agentura pro kontrolu infekčních nemocí zvažuje vakcinaci proti pravým neštovicím alespoň v rizikové skupině. Ve Velké Británii, kde do čtvrtka 19. května odhalili devět pacientů s opičími neštovicemi, uvažují o vakcinaci blízkých kontaktů nakažených, tedy hlavně členů domácnosti a zdravotníků, kteří s nimi přišli do styku. Informoval o tom hlavní londýnský epidemiolog Kevin Fenton. Jelikož se doposud jednalo o vzácnou nemoc, vakcín zatím není mnoho.

Jak se dají opičí neštovice léčit?
Kromě vakcinace neexistuje na tuto nemoc speciální lék. Léčí se proto pouze příznaky, podobně jako u planých neštovic: tekutý pudr na zasychání puchýřků, případně pudr s mentolem proti svědění. Podávají se také běžně dostupné léky proti horečce a druhotným infekcím.