Základní recept

Asi 1 hodinu před přípravou namočte do vody 200 g sušeného ovoce. Pak ho slijte, jemně vymačkejte a nasekejte na kousky (tenhle krok je důležitý, nenamočené ovoce by při pečení příliš vyschlo a drobilo by se). V pánvi nasucho opečte 200 g ořechů a poté 200 g ovesných vloček.

Ořechy nasekejte nahrubo, asi třetinu vloček rozmixujte najemno, pomůže to konzistenci „těsta“. V míse smíchejte ovoce, vločky i ořechy, přidejte 120 g tekutého medu a důkladně promíchejte. Zapékací misku o velikosti 20x20 cm vyložte pečicím papírem.

Tabouleh
Zdravé a chutné. Těmito recepty zaženete hlad bez výčitek

Směs vsypte do pekáčku, jemně si naolejujte ruku rostlinným olejem a důkladně müsli upěchujte. Pečte v troubě předehřáté na 180 ºC asi 20 minut.

Směs nechte vychladnout a pak ji ostrým nožem nakrájejte na tyčinky.

Tropické

Do směsi použijte 200 g sušeného tropického ovoce (ananas, papája, mango, kiwi…) a kokosu v libovolném poměru.

Ovoce namočte a podle základního receptu připravte vločky, opečte 200 g kešu nebo para ořechů (či jejich kombinace) a nasekejte je.

Připravené suroviny vsypte do mísy a dokončete tyčinky podle základního receptu.

Benefit pro nové předplatitele: e-kniha o imunitě v PDF podobě (v případě koupě předplatného na 3 a 12 měsíců)

Brusinkové s bílou čokoládou

Do směsi použijte 120 g brusinek, které namočte do brusinkového džusu. Pak je slijte, zlehka vyždímejte a nasekejte. Podle základního receptu připravte vločky, opečte 200 g mandlí a nasekejte je.

Polévka je grunt
Vydatně, zdravě, levně. Polévka podporuje trávení, poctivý vývar léčí

Připravené suroviny vsypte do mísy, přidejte ½ lžičky vanilkového extraktu, 80 g nasekané bílé čokolády a dokončete tyčinky podle základního receptu.

Kakaové s banánem a pekany

Do směsi použijte 150 g datlí, které namočte do vody. Pak je slijte, zlehka vyždímejte a nasekejte. Podle základního receptu připravte vločky, opečte 200 g pekanových ořechů a nasekejte je.

Připravené suroviny vsypte do mísy, přidejte 1 malý rozmačkaný banán a dokončete tyčinky podle základního receptu.

S kořeněnými ořechy a rumovými rozinkami

Do směsi použijte 200 g rozinek, které namočte do rumu. Podle základního receptu připravte vločky.

Z jablek lze vyrobit i sirup nebo ocet
Jablka jsou zdravá a chutnají i v tekuté formě. Vyrobte si ocet nebo sirup

Na trošce másla opečte 200 g oblíbených ořechů (lískové, vlašské, pistáciové, mandle, kešu…) v libovolném poměru a na pánev k nim přidejte ½ lžičky skořice, ¼ lžičky mletého kardamomu, ¼ lžičky mletého badyánu a špetku strouhaného muškátového oříšku. Pak ořechy nasekejte. Připravené suroviny vsypte do mísy a dokončete tyčinky podle základního receptu.

Místo vody můžete použít ovocný džus, který se hodí k ostatním surovinám. Třeba pomerančový nebo ananasový.

Gurmet - neodolatelný český originál. Skvělé recepty, rozhovory s odborníky, ověřené informace a cenné tipy. Časopis Gurmet patří dlouhodobě na špičku mezi gastronomickými tituly. Zároveň není jen další kuchařkou, sleduje aktuální trendy v gastronomii a životním stylu. Reaguje tak nejen na rostoucí zájem lidí o to, co jíme a co bychom měli či mohli jíst, ale také na prudký rozvoj v gastropodnikání v posledních letech. Našim čtenářům přinášíme vedle originálních a vyzkoušených receptů také rozhovory, reportáže, osobní zpovědi a příběhy lidí, kteří jsou v této oblasti aktivní a inspirativní.