V 59 letech si někdejší vrchní sestra v kojeneckém ústavu Jana Bystřická z Plzně prošla rakovinou plic. Operaci absolvovala v pražském Motole, kde jí lékaři vzali tři čtvrtiny plíce. Je jim vděčná a už třináct let se raduje z dobrých výsledků při kontrolních prohlídkách. Na stejnou úroveň vedle léčby klade i to, že ji po celou dobu podporovala rodina.
Jak řekla Deníku, vývoj medicíny jde dál a dál, mezilidské vztahy jsou ale pořád stejně citlivé. „Moji blízcí mi v době léčby pomáhali normálně žít. Dcera mě vzala třeba na pražský koncert Karla Gotta. Když viděli, že mi není dobře, nevyptávali se. O nemoci jsme mluvili jen tehdy, když jsem chtěla,“ nastínila.
Patří k těm, kterým pomáhá vypovídat se. „Člověk musí chtít léčit se, věřit, že zase bude dobře. Není ovšem vhodné, aby vám někdo říkal, že máte myslet jen pozitivně. To se nedá nadiktovat. Je třeba, aby optimistické bylo okolí, aby se před vámi někdo nerozplakal a nelitoval vás,“ zmínila.
Také podle ředitelky organizace Amelie Michaely Čadkové Svejkovské je podpora blízkých pro onkologicky nemocného stěžejní.
„Léčba ale trvá dlouhé měsíce, kdy se kapacity rodiny snižují,“ upozornila. Proto je dobré vyhledat i další pomoc. Za vhodné považuje oslovit pacientské organizace, kde se scházejí lidé, kteří si nemocí taktéž prošli či procházejí. Zastřešuje je spolek Hlas onkologických pacientů.
Organizace Amelie radí, jak podpořit pacientky s rakovinou:
V Amelii, kde působí odborníci i dobrovolníci, poskytují mimo jiné konzultace s psychology či odborné sociální poradenství. Jelikož je důležité, aby se pacient udržoval v pohybu, nabízejí i různá cvičení. A také možnost zpracovat těžké situace prostřednictvím relaxačních a antistresových technik.
Díra v systému
Pomáhají tím zaplnit díru v systému. Kupříkladu v komplexních onkologických centrech totiž působí psychologové a sociální pracovníci jen na částečných úvazcích. V ambulancích, kde se mnoho pacientů také léčí, takové poradenství není takřka vůbec.
V Česku si rakovinou prochází více než šest set tisíc lidí, přičemž každoročně si jich diagnózu vyslechne přes 75 tisíc. „Onkologické onemocnění je vážné a pacientů hodně. Lékaři se tudíž zaměřují na léčbu, na víc nemají prostor. Život ale běží dál a nemocný se potýká třeba s tím, že má malý příjem či se mu hůř plánuje denní program,“ vysvětlila Čadková Svejkovská.
Spoluorganizuje proto už šestý ročník konference „I slova léčí“, kde se pravidelně setkávají laici i odborníci napříč obory. Hledají společné cesty, jak se ve prospěch pacientů doplňovat.
Letos se sejdou ve středu 8. listopadu v konferenčním centru Green Point v pražských Strašnicích. „Jedná se o vyhledávanou tradici,“ podotkla onkoložka Nádorové linky Ligy proti rakovině Alexandra Aschermannová.