CO SE V ČLÁNKU DOČTETE:
* Svědění hlavy ze stresu
* Seboroická dermatitida
* Kvasinková infekce
* Pocení pod kloboukem
* Reakce na kosmetický produkt
* Jak se svědění zbavit
Nemůžete odtrhnout ruce od své hlavy a neustále cítíte nutkání se škrábat, drbat a jakkoliv si pomoci od urputného svědění pokožky hlavy? Na tom v letních měsících není nic neobvyklého, a to hned z několika důvodů.
Pokud jste si vlasy i pokožku hlavy důkladně prohlédli a nic jste nenašli, můžete s určitostí vyloučit obávané vši. Proč vás ale i přesto hlava neustále tolik svrbí?
Svědění hlavy ze stresu
Spojení mezi svěděním pokožky hlavy a stresem podle dermatoložky Sue Ann Chan skutečně existuje.
„Stres, ať už akutní nebo chronický, neovlivňuje pouze naše duševní zdraví, ale může díky němu trpět i kůže na celém našem těle. Pokud jde o pokožku hlavy, stres může způsobit, že buď zhorší naše aktuálně probíhající kožní onemocnění, nebo může dojít i k jeho propuknutí,“ vysvětluje lékařka na webu Monpure, který se zaměřuje na zdravou pokožku hlavy a vlasů. Jmenuje pak především onemocnění jako je atopický ekzém, lupénka, seboroická dermatitida či lupy.
Nahrává se anketa …
Podle dermatoložky je to především proto, že stres zvyšuje hladinu androgenů, které patří mezi mužské hormony, což způsobuje, že se pokožka hlavy více mastí. V tomto prostředí se pak velice dobře daří kvasinkám, které následně způsobují nesnesitelné svědění.
Seboroická dermatitida
Nesnesitelné svědění pokožky hlavy může způsobovat i seboroická dermatitida, která podle studie z roku 2018 postihuje přibližně 16 procent dospělé populace. „Hlavními příznaky bývají svědění pokožky hlavy, píchání, pálení či pocit napětí. Většinou však příznaky vymizí po použití adekvátních šamponů, nebo se alespoň závažnost onemocnění sníží,“ tvrdí autoři studie.
Kvasinková infekce neboli mykóza
Plísňovou infekci pokožky hlavy, neboli mykózu, způsobuje rozmnožení kvasinkové bakterie Candida. I proto se nemoci někdy říká kandidóza a může se vyvinout téměř na jakékoliv části těla.
„Pokožka hlavy má přirozenou rovnováhu kvasinek a bakterií, které pomáhají předcházet jejich přemnožení. Někdy však dojde k narušení této křehké rovnováhy a nepříjemné svědění na sebe nenechá dlouho čekat,“ vysvětluje web zaměřený na péči o zdraví Cleveland Clinic.

K narušení rovnováhy kvasinek a bakterií na pokožce hlavy dochází především kvůli horkému a vlhkému prostředí, ale infekci mohou rozjet i některé produkty osobní péče, drobné ranky, jiná kožní onemocnění či nadměrné pocení.
Pocení pod kloboukem
S tím souvisí fakt, že především v letních měsících je mnoho z nás zvyklých nosit svou oblíbenou pokrývku hlavy. Proto ať už si ráno nasazujete kšiltovku, klobouk nebo jinou ochranu před slunečními paprsky, myslete na to, že právě ona může být důvodem, proč se nemůžete přestat škrábat.
„Ve velkých parnech se pokožka hlavy potí bez ohledu na to, zda na ní máme pokrývku či nikoliv. Problémem je, že vznikající teplé, temné a vlhké prostředí je ideálním místem pro rozvoj bakterií,“ varuje na svém webu výrobce vlasové kosmetiky Head & Shoulders.

Navíc pokud už lupy máte, nošení klobouku či kšiltovky může stav ještě zhoršit. Lze tomu předejít pravidelným čištěním klobouku, výměnou pracího prostředku, a především se vyvarovat nošení klobouku na mokrých vlasech. Pokrývka by navíc na hlavě měla spočívat volně.
Lupy prozradí bílé šupinky
Pakliže začnete pociťovat nezastavitelné svědění a nutkání se neustále škrábat ve vlasech, může jít i o lupy. Typicky je poznáte podle toho, že současně objevíte drobné bílé šupinky nejen na vlasech, ale i na svém oblečení.
Jak vypadají lupy:
„V tomto případě může pomoci šampon proti lupům, ale pokud se stav nezlepší, vhodná je návštěva dermatologa,“ upozorňuje Americká dermatologická asociace (AAD).
Reakce na kosmetický produkt
Koupili jste si v obchodě nový šampon, který má krásnou barvu, texturu a vaše vlasy po něm voní na několik metrů? Když ale současně začnete během pár dní pozorovat svědivou, suchou a šupinatou pokožku hlavy, může vám to napovědět, že to nebyla zrovna vhodná koupě. Svědění ale může způsobit také nedostatečné vymytí kosmetického produktu.
Podle AAD může jít o alergickou reakci na jakýkoliv kosmetický produkt, který se přímo dotýká pokožky hlavy.
Alergická kontaktní dermatitida může být reakcí na kosmetický produkt
„Alergická kontaktní dermatitida často vzniká například v důsledku barvení vlasů. Způsobuje to složka barviva zvaná para-fenylendiamin (PPD), která se nachází v barvách na černé vlasy. Otok a zarudnutí se však může objevit nejen na pokožce hlavy, ale například i na očním víčku,“ varuje AAD.
I proto výrobci většinou doporučují vyzkoušet produkt nejprve na malé části pokožky.
Jak se svědění hlavy zbavit
Někdy se může stát, že vás začne pokožka hlavy svědit kvůli nevhodnému šamponu, nebo kvůli hromadění různých produktů. Ideální je pak dát vlasům a pokožce pod nimi na chvíli pauzu a nechat ji volně dýchat. Za zkoušku stojí změna šamponu či kondicionéru za kosmetiku ekologičtější a šetrnější k vašemu tělu.

„Pomoci zmírnit svědění způsobené ekzémem může i maska z mletých ovesných vloček, které se rozpustí ve vodě. Nanesou se na pokožku hlavy, kde vytvoří ochranný film, který uzamkne vlhkost a zabrání vysoušení a šupinatění,“ doporučuje v magazínu Womens Health Mag dermatoložka Ramya Garlapati.
Pokud však jde o jakékoliv kožní onemocnění, nebo jestliže se váš stav po domácí léčbě nelepší, s návštěvou dermatologa neváhejte. Jen on dokáže správně odhadnout situaci a navrhnout adekvátní a účinnou léčbu.
Každý zdravotní problém, který se týká pokožky hlavy, totiž vyžaduje odlišný způsob léčby.
Facebook Deník Styl je tu pro každého