Vaginální infekce mohou pokazit celou dovolenou. V letních dnech se často objevují jako následek situace, kdy se žena zchladí v rybníku s ne příliš vysokou kvalitou vody. Rizikový je však i chemicky ošetřený bazén. Bakterie se mohou přemnožit také v případě nošení příliš těsných nebo vlhkých plavek. Určité riziko představují i sinice.

Mnohem jednodušší, než se trápit s pořádně rozjetým zánětem, je naučit se vaginálním infekcím přecházet. Gynekoložka Petra Filová má jasný návod: mějte s sebou vždy balíček první pomoci a naučte se provádět vaginální výplach.

Vaginální infekce v létě

Letní parna jsou někdy úmorná. Zchlazení v podobě koupele v blízké nádrži, rybníku či jezeře se tak jeví jako skvělý nápad. Právě koupání je ale jednou z hlavních letních aktivit, která má u mnoha žen na svědomí vznik nepříjemných gynekologických obtíží.

„Při koupání v bazénech a vířivkách hrozí riziko nedostatečně hygienicky upravené vody. To může vyvolat vznik vaginální infekce. Dále jsou možné hypersenzitivní alergické reakce na chemikálie používané k úpravě vody,“ přibližuje gynekoložka Petra Filová.

Rozvoj infekce může způsobit i nadměrné pocení. V parných dnech je proto nutné dbát zvýšené hygieny a v případě potřeby si častěji měnit spodní prádlo nebo intimku.

Pozor hlavně na sinice

Za velmi rizikové považuje gynekoložka koupání v nádržích z důvodu výskytu sinic. Jejich přítomnost je spojená se zdravotními riziky z toho důvodu, že: „produkují toxiny, jež mohou způsobit lehkou akutní otravu projevující se střevními a žaludečními potížemi, bolestí hlavy, ale i vážnější jaterní problémy,“ uvádí Národní zdravotnický informační portál.


Nahrává se anketa ...

Ženám však mohou sinice přivodit i další potíže - nepříznivě ovlivnit jejich reprodukční systém či dokonce způsobit předčasný porod. Kvalitu vody lze sledovat na webu Sinice nebo Koupací vody. Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání se pravidelně objevují každý pátek i na webu Ministerstva zdravotnictví ČR.

„Vystavování toxinům nalezeným v květech řas (tedy sinicích; pozn. red.) představuje pro reprodukční zdraví žen vysoké riziko. Zvyšuje pravděpodobnost nepravidelného menstruačního cyklu, problémů s ovulací, a může vést až k neplodnosti,“ říká Yingzue Zoey Wang, profesorka medicíny na UC Irvine School of Medicine ve studii zkoumající účinky škodlivého toxinu sinic na ovulaci laboratorních myší.

Bakteriální infekce může vést jak k vyšší pravděpodobnosti předčasného porodu, tak potenciálně i k úmrtí nedonošeného novorozence.

Jak vyplývá z výzkumu provedeného v roce 2023, který se pokoušel odhalit vliv infekce matky na předčasný porod, významné procento předčasných porodů lze připsat jak infekcím, tak zánětům způsobeným infekcemi. „Ty mohou vést až k prasknutí plodových obalů. Jasným indikátorem jsou v této oblasti vyšší hladiny zánětlivých cytokinů nalezené v plodové vodě žen rodících předčasně,“ píše se ve studii.

Jak ale riziko minimalizovat? Jednoznačně preventivními opatřeními. Je několik věcí, které může udělat každá žena. U těhotných žen však stále platí, že by se měly koupeli v potenciálně problematických vodách raději úplně vyvarovat.

Vaginální výplach, nutnost po koupeli

Podle gynekoložky Petry Fialové by se měla každá žena večer po koupání venku naučit věnovat své vagíně speciální péči.

„Po koupání je vhodné ihned použít vaginální výplach. Následně je možné zavádět obyčejné boraxové globule (homeopatický lék vyrobený z minerálu boraxu; pozn. red.) nebo například preparát s obsahem kyseliny hyaluronové. Tato kyselina léčí většinu běžných patogenů. Rovněž podporuje regeneraci poševního prostředí,“ radí gynekoložka.

Při vaginálním výplachu se přímo do pochvy aplikuje speciální roztok. Slouží k očištění případných nečistot, ale i jako prevence pro ženy, jejichž poševní oblast je citlivější na patogeny. „Pro dosažení maximálního účinku je potřeba zadržet tekutinu v pochvě alespoň na několik minut,“ stojí v příbalovém letáku jednoho z preparátů.

Vaginální výplach doporučuje i lékárnice Klaudia Štupáková v online poradně lékárny Dr.Max.

„Výplach aplikujte ideálně ve vaně nebo sprše. Jemně vložte do pochvy, stlačte strany nádoby a obraťte dnem vzhůru, aby bylo možné ji úplně vyprázdnit. Snažte se udržet roztok v pochvě co nejdéle,“ radí s aplikací Klaudia Štupáková.

Další tipy, jak zatočit s vaginální infekcí

Ať už se žena koupe v chemicky ošetřené vodě, v rybníku, nebo i v méně rizikové slané bazénové vodě či v moři, vždy platí, že by si měla ihned po koupání vyměnit spodní díl plavek.

Totéž platí i o tamponu, který je mnohdy po koupeli plný nečistot z vody. Odkládání jeho vyjmutí může způsobit kontaminaci vnitřního prostředí intimních partií ženy.

Kromě výplachů a boraxových globulí je dobré přibalit na dovolenou i antimykotickou mast, kterou může použít také ženin partner.

Jako jednorázovou rychlou pomoc při počínajících močových infekcí doporučuje gynekoložka preparát s léčebnou látkou fosfomycin (antibiotikum usmrcující bakterie způsobující zánět; pozn. red.). Léky s touto složkou jsou však vázány na lékařský předpis. Je tedy potřeba jejich pořízení řešit dopředu.

Jako prevence infekce slouží i probiotické či vazelínové tampony. Pomáhají udržovat rovnováhu vaginální mikroflóry a zabraňují buď vstupu nebo i množení bakterií.

Zmiňovaná opatření pomáhají předcházet nejen vaginálním infekcím, ale slouží také jako prevence vzniku zánětu močových cest.