Pokud je řeč o stěně pochvy, ta je za normálních okolností lubrikována tenkou vrstvou čiré tekutiny, kterou má na svědomí hormon estrogen. Jeho správná hladina udržuje výstelku pochvy zdravou, hustou a pružnou. Jakmile však dojde k poklesu tohoto hlavního ženského pohlavního hormonu, sníží se i lubrikační schopnost vaginy, což může způsobovat velice nepříjemnou vulvovaginální atrofii neboli vaginální suchost.
Může postihnout ženy každého věku, a to z mnoha příčin. Co způsobuje vaginální suchost, jak zvýšit vlhkost pochvy a ve kterých obdobích života se u žen vyskytuje nejčastěji?
O vaginální suchosti po menopauze se více dozvíte v tomto videu:
V ČLÁNKU SI PŘEČTETE
* Co způsobuje vaginální suchost
* Sucho před menstruací
* V těhotenství a po porodu
* Vaginální infekce
* V průběhu menopauzy
* V průběhu léčby rakoviny
* Jak zmírnit vaginální suchost
* Kdy jít k lékaři
Co způsobuje vaginální suchost
Nepříjemný ženský intimní problém v podobě vulvovaginální atrofie (VVA) neboli vaginální suchosti, prožívá v průběhu života nejedna žena. Podle doktora Petra Křepelky, který problém přibližuje v online publikaci léčebných a diagnostických standardů Medi Profi, postihuje VVA 3 % žen v plodném období života, 4 % žen v období klimakteria, 21 % žen do tří let po menopauze a 47 – 84 % žen v období delším než tři roky po proběhlé menopauze.
„Vulvovaginální atrofie je stav charakterizovaný suchostí, pseudozánětlivou rekcí a ztenčením vaginální sliznice a sliznice dolních močových cest v důsledku nedostatku estrogenu,“ vysvětluje doktor Petr Křepelka. Změna hladiny hormonů však není jediným důvodem, proč k vaginální suchosti dochází. Na vině mohou být i některé nemoci či léky.
Sucho před menstruací
Jak již bylo vysvětleno, vaginální suchost se vyskytuje především jako důsledek změny hormonální rovnováhy v ženském těle v průběhu celého života. Nejčastěji k ní dochází v období těsně před menstruací, tudíž si některé ženy mohou tohoto neduhu užít hned dvanáct krát do roka.

„Hladiny estrogenu v krvi se během měsíce mění a následují společný vzorec pro každý menstruační cyklus. U žen, které neužívají hormonální antikoncepci, jsou hladiny nejnižší ve dnech těsně před menstruací a po jejím začátku. Nízká hladina pak může přispívat právě k vaginální suchosti,“ informuje web kliniky Mayo, která patří v USA mezi nejlepší nemocnice.
V průběhu těhotenství a po porodu
V období těhotenství a bezprostředně po porodu zažívá žena doslova hormonální bouři. Velice nepříjemné pak je, když vás v období, kdy se vypořádáváte se změnami těla a poporodním zraněním, zasáhne ještě další komplikace v podobě vaginální suchosti.

„Hladiny estrogenu se po porodu snižují, což může mít za následek suchost. U matek, které své děti kojí, může hladina estrogenu klesnout ještě níže, což dále zvyšuje případnou suchost pochvy. Dobrou zprávou však je, že jakmile přestanete kojit a přijde menstruace, hladina estrogenu se vrátí k normálu a suchost by měla odeznít,“ informuje o častém ženském problému oficiální stránka společnosti Clearblue, která je jedničkou mezi těhotenskými a ovulačními testy.
Vaginální infekce
Vliv na suchost vaší vaginy může mít i probíhající zánět či infekce bakteriemi a kvasinkami. „Zánět může blokovat žlázy, které se vyskytují na vnější straně pochvy. Pokud jsou tyto tkáně zanícené, nebudou správně plnit svou funkci a bude docházet k nižší lubrikaci intimní oblasti,“ upozorňuje v medicínském magazínu s lékařsky prověřovanými informacemi Everyday Health gynekoložka Kara Leigh Smythe.
Podobný účinek však mohou mít i chemikálie v mýdlech, hygienických prostředcích, barvivech či parfémech, které mohou vaginální stěnu oslabit.

To už je pak jen krůček k tomu, aby mohla propuknout vaginální infekce způsobená buď samotnou suchostí či oslabením v důsledku podráždění, které ale může vyvolat i sexuální aktivita. „Kvůli nedostatečnému zvlhčení poševní sliznice se kromě pocitu suchosti a pálení často objevuje i bolest při pohlavním styku a uvnitř pochvy mohou vznikat drobné oděrky či prasklinky, což může vést i k propuknutí vaginální infekce,“ vysvětluje web lékárny Dr. Max.
V průběhu menopauzy
Vaginální suchost je také častou gynekologickou potíží v období klimakteria. Za normálních okolností je totiž stěna pochvy pokryta poševním sekretem, který ji přirozeně zvlhčuje a mimo jiné snižuje tření při pohlavním styku. V průběhu menopauzy se však může začít objevovat častější svědění, pálení či bolest při sexu, které může způsobovat právě suchost vaginy. Takové obtíže mnohdy vedou i ke ztrátě libida.
Vaginální suchost postihuje především ženy po menopauze.
„S přibývajícím věkem ženy mohou změny v produkci hormonů způsobit ztenčení poševní stěny. Tenčí stěna znamená méně buněk, které vylučují poševní sekret, což může vést k vaginální suchosti,“ vysvětluje web Národního zdravotnického informačního portálu NZIP.
V průběhu léčby rakoviny
Nedostatečné zvlhčení vaginy se může objevit ale i u některých závažných zdravotních stavů včetně rakoviny. Případy vaginální suchosti jsou zaznamenány nejen při bojování s rakovinou v intimní oblasti, ale rovněž například u radiačních terapií a chemoterapií při léčbě rakoviny prsu, a také při užívání antiestrogenových léčiv pro léčbu endometriózy (onemocnění, při němž se buňky sliznice dutiny děložní nacházejí i mimo ni, např. ve vejcovodech či na vaječnících - pozn. redakce).

„Jedním z nejčastějších účinků chemoterapie při rakovině je celková suchost v těle. U žen to může vést také k vaginální suchosti, která pak kvůli předchozí terapii nemusí být schopna správně lubrikovat,“ píše web Chemocare, který poskytuje komplexní informace pro pacienty s rakovinou.
Jak zmírnit vaginální suchost
„Váš lékař vám nejspíš doporučí používat při sexu lubrikant, aby nedocházelo k podráždění, ale můžete se pokusit vaginu hydratovat i mimo sexuální aktivitu. Dobře funguje kokosový olej, vazelína či dokonce olivový olej,“ radí web Harvardské Univerzity. V rámci prevence pak doporučuje upřednostňování bavlněného spodního prádla a pozor byste si podle něj měli dávat i na vonné prací prostředky či parfemované vložky.
Poradit si s vaginální suchostí můžete i pomocí estrogenových tablet či čípků od gynekologa.
Někdy ale mohou být součástí léčby i estrogenové tablety, krémy či vaginální čípky a kroužky, které se umístí přímo do pochvy a hladinu estrogenu uměle zvýší. Vždy je však nutno konzultovat problém s lékařem a nic si bez jeho dozoru neordinovat.
Kdy jít k lékaři
Důležité je vždy sledovat vlastní tělo a v případě, že suchost přetrvává a cítíte bolest či diskomfort dlouhodobě, poraďte se se svým lékařem. Vyšetření zajistí nejen stanovení adekvátní diagnózy, ale hlavně nevynechá ani méně časté, ale o to závažnější, komplikované zdravotní stavy. Se stanovením přesné diagnózy vám totiž nepomůže nikdo jiný než právě váš ošetřující lékař.