Pokud je řeč o stěně pochvy, ta je za normálních okolností lubrikována tenkou vrstvou čiré tekutiny, kterou má na svědomí hormon estrogen. Jeho správná hladina udržuje výstelku pochvy zdravou, hustou a pružnou. Jakmile však dojde k poklesu tohoto hlavního ženského pohlavního hormonu, sníží se i lubrikační schopnost vaginy, což může způsobovat velice nepříjemnou vulvovaginální atrofii neboli vaginální suchost.

Může postihnout ženy každého věku, a to z mnoha příčin. Co způsobuje vaginální suchost, jak zvýšit vlhkost pochvy a ve kterých obdobích života se u žen vyskytuje nejčastěji?

O vaginální suchosti po menopauze se více dozvíte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Co způsobuje vaginální suchost

Nepříjemný ženský intimní problém v podobě vulvovaginální atrofie (VVA) neboli vaginální suchosti, prožívá v průběhu života nejedna žena. Podle doktora Petra Křepelky, který problém přibližuje v online publikaci léčebných a diagnostických standardů Medi Profi, postihuje VVA 3 % žen v plodném období života, 4 % žen v období klimakteria, 21 % žen do tří let po menopauze a 47 – 84 % žen v období delším než tři roky po proběhlé menopauze.

„Vulvovaginální atrofie je stav charakterizovaný suchostí, pseudozánětlivou rekcí a ztenčením vaginální sliznice a sliznice dolních močových cest v důsledku nedostatku estrogenu,“ vysvětluje doktor Petr Křepelka. Změna hladiny hormonů však není jediným důvodem, proč k vaginální suchosti dochází. Na vině mohou být i některé nemoci či léky.

Sucho před menstruací

Jak již bylo vysvětleno, vaginální suchost se vyskytuje především jako důsledek změny hormonální rovnováhy v ženském těle v průběhu celého života. Nejčastěji k ní dochází v období těsně před menstruací, tudíž si některé ženy mohou tohoto neduhu užít hned dvanáct krát do roka.

Milování při menstruaci bývá mnohem intenzivnější
Sex během menstruace: Pro někoho tabu, pro jiné skvělý zážitek z milování

„Hladiny estrogenu v krvi se během měsíce mění a následují společný vzorec pro každý menstruační cyklus. U žen, které neužívají hormonální antikoncepci, jsou hladiny nejnižší ve dnech těsně před menstruací a po jejím začátku. Nízká hladina pak může přispívat právě k vaginální suchosti,“ informuje web kliniky Mayo, která patří v USA mezi nejlepší nemocnice.

V průběhu těhotenství a po porodu

V období těhotenství a bezprostředně po porodu zažívá žena doslova hormonální bouři. Velice nepříjemné pak je, když vás v období, kdy se vypořádáváte se změnami těla a poporodním zraněním, zasáhne ještě další komplikace v podobě vaginální suchosti.

Transplantace fekálních bakterií patří mezi nové léčebné metody, i když poněkud kontroverzní.
Budeme jíst fekálie v tabletách? Kdo může být dárcem stolice a jak může léčit

„Hladiny estrogenu se po porodu snižují, což může mít za následek suchost. U matek, které své děti kojí, může hladina estrogenu klesnout ještě níže, což dále zvyšuje případnou suchost pochvy. Dobrou zprávou však je, že jakmile přestanete kojit a přijde menstruace, hladina estrogenu se vrátí k normálu a suchost by měla odeznít,“ informuje o častém ženském problému oficiální stránka společnosti Clearblue, která je jedničkou mezi těhotenskými a ovulačními testy.

Vaginální infekce

Vliv na suchost vaší vaginy může mít i probíhající zánět či infekce bakteriemi a kvasinkami. „Zánět může blokovat žlázy, které se vyskytují na vnější straně pochvy. Pokud jsou tyto tkáně zanícené, nebudou správně plnit svou funkci a bude docházet k nižší lubrikaci intimní oblasti,“ upozorňuje v medicínském magazínu s lékařsky prověřovanými informacemi Everyday Health gynekoložka Kara Leigh Smythe.

Podobný účinek však mohou mít i chemikálie v mýdlech, hygienických prostředcích, barvivech či parfémech, které mohou vaginální stěnu oslabit.

Menstruační bolesti lze zmírnit změnou určitých návyků
Mnoho žen dělá při menstruaci stejné chyby. Bolestmi mohou trpět právě kvůli nim

To už je pak jen krůček k tomu, aby mohla propuknout vaginální infekce způsobená buď samotnou suchostí či oslabením v důsledku podráždění, které ale může vyvolat i sexuální aktivita. „Kvůli nedostatečnému zvlhčení poševní sliznice se kromě pocitu suchosti a pálení často objevuje i bolest při pohlavním styku a uvnitř pochvy mohou vznikat drobné oděrky či prasklinky, což může vést i k propuknutí vaginální infekce,“ vysvětluje web lékárny Dr. Max.

V průběhu menopauzy

Vaginální suchost je také častou gynekologickou potíží v období klimakteria. Za normálních okolností je totiž stěna pochvy pokryta poševním sekretem, který ji přirozeně zvlhčuje a mimo jiné snižuje tření při pohlavním styku. V průběhu menopauzy se však může začít objevovat častější svědění, pálení či bolest při sexu, které může způsobovat právě suchost vaginy. Takové obtíže mnohdy vedou i ke ztrátě libida.

Vaginální suchost postihuje především ženy po menopauze.Vaginální suchost postihuje především ženy po menopauze.Zdroj: Shutterstock

„S přibývajícím věkem ženy mohou změny v produkci hormonů způsobit ztenčení poševní stěny. Tenčí stěna znamená méně buněk, které vylučují poševní sekret, což může vést k vaginální suchosti,“ vysvětluje web Národního zdravotnického informačního portálu NZIP.

V průběhu léčby rakoviny

Nedostatečné zvlhčení vaginy se může objevit ale i u některých závažných zdravotních stavů včetně rakoviny. Případy vaginální suchosti jsou zaznamenány nejen při bojování s rakovinou v intimní oblasti, ale rovněž například u radiačních terapií a chemoterapií při léčbě rakoviny prsu, a také při užívání antiestrogenových léčiv pro léčbu endometriózy (onemocnění, při němž se buňky sliznice dutiny děložní nacházejí i mimo ni, např. ve vejcovodech či na vaječnících - pozn. redakce).

Paní Iva věří, že se uzdraví z rakoviny díky přípravku z kuřecích embryí
Nový lék na rakovinu? Žena vkládá veškerou naději do preparátu z kuřecích embryí

„Jedním z nejčastějších účinků chemoterapie při rakovině je celková suchost v těle. U žen to může vést také k vaginální suchosti, která pak kvůli předchozí terapii nemusí být schopna správně lubrikovat,“ píše web Chemocare, který poskytuje komplexní informace pro pacienty s rakovinou.

Jak zmírnit vaginální suchost

„Váš lékař vám nejspíš doporučí používat při sexu lubrikant, aby nedocházelo k podráždění, ale můžete se pokusit vaginu hydratovat i mimo sexuální aktivitu. Dobře funguje kokosový olej, vazelína či dokonce olivový olej,“ radí web Harvardské Univerzity. V rámci prevence pak doporučuje upřednostňování bavlněného spodního prádla a pozor byste si podle něj měli dávat i na vonné prací prostředky či parfemované vložky.

Poradit si s vaginální suchostí můžete i pomocí estrogenových tablet či čípků od gynekologa.Poradit si s vaginální suchostí můžete i pomocí estrogenových tablet či čípků od gynekologa.Zdroj: Shutterstock

Někdy ale mohou být součástí léčby i estrogenové tablety, krémy či vaginální čípky a kroužky, které se umístí přímo do pochvy a hladinu estrogenu uměle zvýší. Vždy je však nutno konzultovat problém s lékařem a nic si bez jeho dozoru neordinovat.

Kdy jít k lékaři

Důležité je vždy sledovat vlastní tělo a v případě, že suchost přetrvává a cítíte bolest či diskomfort dlouhodobě, poraďte se se svým lékařem. Vyšetření zajistí nejen stanovení adekvátní diagnózy, ale hlavně nevynechá ani méně časté, ale o to závažnější, komplikované zdravotní stavy. Se stanovením přesné diagnózy vám totiž nepomůže nikdo jiný než právě váš ošetřující lékař.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.Facebook Deník Styl je tu pro každého.Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová