CO SE V ČLÁNKU DOČTETE
* Proč je vedro nebezpečné
* Jak ve vedru dodržovat pitný režim
* Vedro a stravování
* Zapojte svou mysl
* Jak bránit vedru v přístupu do místností
* Čím nahradit klimatizaci
Vedro ohrožuje citlivé a nemocné
V našich končinách má vedro meteorologický název „tropický den“. Nastává, když denní teplota stoupne na 30 stupňů Celsia. Tropický den má i svůj protějšek, tropickou noc, která přichází, když teplota v noci neklesne pod 20 stupňů Celsia. Obojí znamená, že je vedro, které se ve městech ještě násobí.
Meteorologové upozorňují, že velmi teplé počasí může zatěžovat osoby s méně přizpůsobivým termoregulačním systémem organismu. Pozor by si měli dát zejména lidé s kardiovaskulárními chorobami, jedinci s nemocemi dýchacího ústrojí a starší lidé. „Jmenované rizikové skupiny by se měly vyvarovat zvýšené fyzické a psychické zátěže a věnovat pozornost aktuálnímu zdravotnímu stavu,“ varuje Český hydrometeorologický ústav.
Jak se ve vedrech ochladit a proč pít teplý čaj:
Tam, kde je to možné, volte nejjednodušší pomoc a alespoň na chvíli vyhledejte chladnější prostory ve sklepech, v podzemí, v metru, v přízemí kamenných domů či v klimatizovaných obchodech. O něco chladněji bývá také u řek.
Ve vedru pijte, i když nemáte žízeň
Když udeří vlna veder, je klíčové důsledné dodržování pitného režimu, který pomůže člověka udržet v dobré fyzické a psychické kondici. Proto si hlídejte, kolik toho vypijete. Podle odborníků by měl člověk během dne vypít dva až tři litry tekutin. „V době horka by to mělo být ještě více. Mnoha lidem se osvědčilo vzít si s sebou na celý den láhev s vodou a vědomím, že ji musí třeba dvakrát za den naplnit a vypít,“ píše web ekologické organizace Greenpeace.

Zároveň připomíná, že je velmi důležité, co člověk pije. „Vyhýbej se alkoholu, kávě a příliš sladkým nápojům. Ideální je obyčejná vlažná voda, ovocné šťávy, ovocné nebo bylinkové čaje. A nezapomeň, pocit žízně je již varovným projevem nedostatku tekutin,“ uvádí Greenpeace. Proto pijte, i když žízeň necítíte.
Podle lékařů vedle pití pomáhá k ochlazení také potírání těla vlhkou žínkou nebo omývání vlažnou vodou. Prospěje i omývání rukou nebo chodidel. Dejte si krátkou vlažnou sprchu, zaplavte si. Voda v rybnících, řekách, přehradách a přírodních koupalištích může mít až o deset či patnáct stupňů méně než vzduch,“ píše Greenpeace.
Růžena Jánská, která se věnuje meditacím a léčení v hladině Alfa, na svém videokanálu doporučuje pití teplého čaje. Podle ní to podporuje pocení, které redukuje a drží v rovnováze tělesnou teplotu.
„Prvním důvodem, proč je lepší teplý čaj než studený, je to, že zlepšuje funkčnost mozkového centra, takže mozek pak lépe vyhodnotí teplotní podmínky a začne tělo regulovat,“ uvádí Jánská.
Sama prý dává přednost zelenému čaji, protože je dobrý i proti depresím, stárnutí a hlavně uklidňuje mysl. Podle ní je skvělá také teplá voda s citronem, zeleninové vývary či domácí ovocné limonády, které neobsahují cukr: „Dělám je jednoduše, protože nemám odšťavňovač. Jen nakrájím ovoce a zaliju je vodou, nejlépe vlažnou.“
Netrapte tělo těžkým jídlem
Vedro je pro organismus tak náročné, že potřeba pečlivě si vybírat stravu. „Zapomeňte na klasickou českou kuchyni. Svíčková se sedmi opravdu není vhodné jídlo, které ti v horku udělá dobře,“ varuje web Greenpeace. Lidé by se spíše měli zaměřit na středomořskou kuchyni, saláty, a další lehká jídla. Je dobré jíst častěji, ale jen malé porce a dopřávat si ovoce a vodnatou zeleninu.
Zapojte do boje i svou mysl
Podle Jánské nám v boji s horkem může pomoci i psychika. „Nesmíte stále myslet na to, že je vám hrozně horko, bolí vás hlava a je vám hrozně špatně. Je dobré si stále opakovat, že je vám příjemně a hladit se po čele,“ říká.

Sama s tím prý má dobré zkušenosti. „Do dvou minut se mi udělalo dobře a do pěti minut mě přestala bolet hlava. Je proto dobře myslet na příjemné věci, abychom se cítili lépe,“ vysvětluje. Nabádá také, aby si lidé zkusili představit, že mají v hlavě malý větráček, který je stále ochlazuje. Tím se vaše mysl zklidní a nebude ve vás tolik horka.
Zabraňte vedru v přístupu do bytu
Před vedrem je dobré se ukrýt. Ale kam, když doma není klimatizace a je tam téměř stejné horko jako venku? Problémem je to hlavně v noci, když se potřebujeme vyspat. Teplotu v domě či bytě je však možné ohlídat a aspoň částečně regulovat. Vnímání horka je individuální, ale za hraniční teplotu, která je nepříjemná pro spaní či odpočinek v bytě, se obecně považuje 25 stupňů Celsia.

Ke zmírnění horka v ložnici, kde si nemůžeme pomoci průvanem, se dá jako nouzové řešení využít efekt odpařování. „Otevřeme okno dokořán, namočíme prostěradlo, necháme ho odkapat a poté je zavěsíme tak, aby přikrylo co největší plochu okna,“ radí hobby magazín iReceptář.
Poněkud zvláštní způsob, jak vyzrát na tropickou noc, je strčit lůžkoviny do sáčku a nechat je zchladit v mrazicím boxu.
Pokud musíte vyjít ven, snažte se vyhnout době mezi 11. a 15. hodinou, kdy vedro kulminuje. Oblečte se do oděvu z lehkých vzdušných látek a nezapomeňte na pokrývku hlavy, nejlépe namočenou ve vodě. Pro ženy je neocenitelnou pomůckou vějíř, který ještě navíc vypadá velmi romanticky.
Důležité je však hlídat teplotu v bytě i přes den. „Otevřít okna a nadýchat se čerstvého vzduchu je věc, na kterou můžete při horku zapomenout. Větrání vždy nechejte na noc či na brzké ráno. Neotvírejte okna během dne, tedy zhruba od 10 do 18 hodin,“ doporučuje web Greenpeace.
Pokud je to jen trochu možné, nechejte během dne zatažené závěsy nebo stažené žaluzie. Závěsy by měly být spíše světlé a vzdušné. Smyslem je zabránit slunci, aby svítilo do bytu, ale místnost nezatemnit.
Nejlepší je, pokud se slunce vůbec nedostane k venkovnímu okennímu sklu, ale ne každý má okenice nebo venkovní žaluzie. Můžeme však zkusit náhradní řešení.
„Pootevřeme okno, přes horní rám křídla přehodíme prostěradlo tak, aby z vnější strany pokrylo sklo, okno přivřeme nebo zavřeme, čímž prostěradlo nahoře skřípneme. Látka určitou část tepelné energie odrazí. Je to nouzové řešení, zafunguje, když okno zastíníme v době, kdy na něj ještě slunce nesvítí a v bytě máme přijatelnou teplotu,“ píše iReceptář.
Oblíbenou pomůckou proti vedru je vějíř. Je účinný, rpmantický i elegantní.
Čím nahradit klimatizaci
Chybějící klimatizaci v místnostech mohou částečně nahradit rozvěšená vlhká prostěradla a puštěný ventilátor. „Odpařování vody ochlazuje prostředí v okolí,“ upozorňuje portál Vitalia, který se zaměřuje na zdraví.
Pomůže i vodní rozprašovač na květiny. Naplníme jej vodou, projdeme se po bytě a rozprašujeme. Míříme co nejvýše, aby jemná tříšť měla co nejdelší dráhu, než dopadne na zem, a získala tak čas odebrat ze vzduchu teplo a změnit se z vody na plynné skupenství.
Pozor na prudké změny teploty. Nepřecházejte rychle mezi klimatizovanými a přehřátými místy. Pro organismus je obrovská zátěž přejít z 20 stupňů Celsia, které jsou v klimatizované kanceláři, do ulice, kde teplota už přesáhla třicet stupňů. „Maximální změna teplot, která je doporučována, je zhruba pět stupňů. Volte raději pomalý přechod, aby tělo mělo čas se přizpůsobit,“ doporučuje web Greenpeace.