Silný mráz se s řidiči nekamarádí, dokáže jim zkomplikovat třeba ranní jízdu do práce. Už při příchodu k autu to začíná zamrzlými okny. Zatímco na čerstvě napadaný sníh na autě nám obvykle stačí smetáček, při námraze se neobejdeme bez škrabky. Právě škrabka a smetáček by neměly chybět v základní výbavě auta. Na trhu je jich velký výběr, řidiči si mohou vybrat od malých plastových škrabek až po kombinované teleskopické se smetáčkem na jedné tyči. Vychytávkou některých z nich je integrovaná rukavice. Prodávají se dokonce škrabky elektrické.

Přimrzlé dveře

Jenže abyste se do auta pro škrabku dostali, musíte nejdříve otevřít jeho dveře. A tady může nastat problém. Těsnění dveří v silném mrazu ráda přimrzají. I když se vám auto podaří odemknout pomocí centrálního zamykání, někdy mohou přimrzlé dveře vzdorovat natolik, že při jejich otevírání riskujete „utržení kliky“.

  • Jak nastartovat auto přes kabely, můžete vidět ve videu:
Zdroj: Youtube

V takovém případě se vyplatí vyzkoušet i další dveře vozu, často některé povolí. Dveře řidiče pak zkuste otevřít zevnitř zatažením za kličku otevírání uvnitř vozu a tlakem ramene na dveře. Ve většině případů dveře povolí. Pokud se vám podaří úspěšně dostat do auta a získat škrabku, můžete se pustit do čištění skel. Při námraze to není takový problém, jako když se teploty pohybují okolo nuly, na autě přimrzá déšť a vytváří na sklech ledovou krustu.

V mrazivém počasí vás může ale nemile překvapit také námraza uvnitř auta. Vzniká například tehdy, když jste večer přijeli k domu a uvnitř auta byla vysoká vlhkost. V takovém případě pomůže škrabka, někteří řidiči nedají dopustit na puštěný ventilátor nebo mokrý hadr namočený v mírně vlažné vodě. V žádném případě ale nepoužívejte horkou vodu, okno by mohlo prasknout. U některých vozů vám může pomoci vyhřívání nejen zadního, ale i čelního skla.

Startování vozu

Nastartování vozu v silném mrazu je trochu sázka do loterie. Chlad totiž prověří kondici autobaterie, která nízkou teplotou ztrácí svou kapacitu. Důležitým úkolem akumulátoru je zajistit dostatek energie k nastartování motoru. A právě v zimě start studeného motoru jí potřebuje více. Při nižších teplotách totiž v motoru tuhne olej, takže „roztočení“ motoru je energeticky náročnější.

Pokud při startování auto jenom „škytne“, raději se startováním přestaňte. Problém bude nejspíš ve slabé baterii. V takovém případě pomůže připojit akumulátor na nabíječku. Existují i přenosné, kdy baterii můžete pohodlně dobít i třeba na parkovišti.

Tři absolutní nezbytnosti do auta, bez kterých v zimě nevyjíždějte

Další možností je připojit akumulátor vozu na startovací kabely. Vyplatí se vozit je v zimě v autě pořád, jejich pořizovací náklady jsou řádově ve stokorunách. O pomoc můžete požádat například souseda, k jehož baterii svou připojíte. Při manipulaci s připojenými kabely dbejte na to, ať o nic nezavadíte. Mohli byste přivodit zkrat jedné z baterií. Své auto nechte připojené na kabelech alespoň 15 minut nastartované. Aby se autobaterie dobila, ujeďte s vozem nejméně patnáct až dvacet kilometrů.

Pokud nevlastníte nabíječku ani startovací kabely, může váš problém s akumulátorem vyřešit jeho vyjmutí z auta a umístění v teplé místnosti, aby se zahřál a měl více energie na start motoru. Často to funguje, ale netroufne si na to každý a je to časově náročnější. Tento postup je vhodný spíše jako prevence třeba před ranní cestou do práce.

Ilustrační foto: Zimní pneumatika
Tlak v pneumatikách auta v zimě klesá. Raději je zkontrolujte a přifoukněte

Čerstvé palivo

Problémem může být také palivo, zejména nafta, a to u řidičů, kteří jezdí málo a tankují s delšími časovými odstupy. Nafta obsahuje parafinické uhlovodíky, které začnou v mrazu vytvářet krystalky ucpávající palivový filtr. Problémy s palivem v mrazech by se neměly týkat řidičů, kteří tankují naftu pravidelně a mají vyšší nájezdy kilometrů.

U čerpací stanice totiž tankují vždy naftu pro dané období - od 16. listopadu do 28. února musí všechny čerpací stanice nabízet plnohodnotnou zimní naftu Třídy F s filtrovatelností do -20 °C. Pomocníkem v zimním období mohou být také na trhu nabízené spreje pro rychlý start, které se nastříkají přímo do vzduchového filtru nebo do sacího potrubí. Jejich použití ale vyžaduje opatrné zacházení.