Proč nám může být nevolno v autě? Podívejte se na vysvětlení:
CO SE V ČLÁNKU DOČTETE:
* Jak se kinetóza projevuje
* Kterým dětem bývá špatně
* Jak zabránit tomu, aby dítěti bylo špatně
* Kdy je nutné podat léky
Mami, tati, je mi špatně. Co? Vydržíš? Ne… A je to. Mnohdy velmi rychlý sled událostí velmi často dokáže znepříjemnit cestu autem. Rozhodně tedy v případě, kdy se dítěti udělá špatně a poblinká se na sedačce.
Nevolnost během jízdy má odborný termín – kinetóza. Jak vysvětlili například experti z Dětské nemocnice v Montrealu, ke kinetóze dojde v okamžiku, kdy mozek přijímá protichůdné informace.
„Když je vaše dítě v autě, jeho tělo cítí pohyb. Pokud se však nedívá z okna, oči mozku říkají, že se tělo nehýbe. To způsobuje zmatek v mozku, který zase aktivuje reakci, která vyvolává nevolnost doprovázenou i zvracením,“ vysvětlili experti.
Doplnili, že se nejčastěji kinetóza vyskytuje u pohybů nahoru a dolů, tedy při jízdě zvlněnou krajinou. Citlivému dětskému žaludku a vnímání samozřejmě neprospívají ani četné zatáčky.
„Děti do 2 let obvykle příznaky kinetózy nepociťují. Nejnáchylnější jsou jedinci ve věku od 3 do 12 let,“ uvedla Dětská nemocnice v Montrealu.
Jak se kinetóza projevuje
Kinetóza má hned několik příznaků, jak připomíná web lékárny Dr. Max.
Projevuje se:
• Bledostí a vyčerpaností.
• Studeným potem.
• Zrychleným dechem.
• Zvýšenou tvorbou slin a pocitem závrati.
• Pocitem na zvracení a zvracením.
Kterým dětem bývá špatně
Zájmový rodičovský web Todays Parents oslovil i lékaře Mikea Dickinsona, který se nevolností během jízdy v autě u dětí zabývá.
„Ve skutečnosti toho moc nevíme o tom, proč některé děti jsou k nevolnostem v autě náchylnější než jiné,“ říká Mike Dickinson. Obecně platí, že potíže má zhruba každé třetí dítě. Při nedostatku čerstvého vzduchu ve vozidle však kinetóza postihne víceméně všechny.
Nižší riziko vzniku kinetózy je pak při jízdě na předním sedadle než zadním, na druhou stranu je to více nebezpečné.
Nahrává se anketa ...
Jak zabránit tomu, aby dítěti bylo špatně
Naštěstí existují dobré rady, jak zabránit tomu, aby dítě v konečném důsledku poblinkalo půlku auta. Co tedy dělat?
Dítě musí mít pohodlí. Základem každého cestování je proto dobrá autosedačka, která navíc dítě chrání u případné nehody. Klíčový je i správně umístěný bezpečnostní pás.
Ani zima, ani horko. Dítě musí teplotní komfort. Pokud do auta svítí slunce, využijte stínící plachty.
Čerstvý vzduch nadevše. Když není v prostoru čerstvý vzduch, udělá se špatně prakticky každému. Děti rozhodně nejsou výjimkou.
Dávejte pozor na jízdu. Plynulá a klidná jízda může snížit riziko nevolnosti u dětí. Vyhněte se rychlým projížděním prudkých zatáček i a nadměrnému zrychlování nebo brzdění.
Zajistěte si časté přestávky. Pokud jedete na delší vzdálenost, udělejte pravidelné přestávky na toaletu a pro rozhýbání nohou. To může dětem pomoci uvolnit se a zmírnit pocit nevolnosti.
Zabavte děti. Vezměte si něco, co děti může zabavit. Vymyslete si i nějakou hru, třeba kdo první uvidí na cestě červené auto, dům či rozhlednu. Určitě není dobré nechat dítě se dívat to tabletu či knížky.
Dávejte pozor na jízdu. Plynulá a klidná jízda může snížit riziko nevolnosti u dětí. Vyhněte se prudkým zatáčkám, rychlým změnám rychlosti a nadměrnému zrychlování nebo brzdění.
Dělejte přestávky: Pokud máte před sebou delší vzdálenost, určitě si naplánujte pravidelné přestávky. Mějte i předem vytipována místa, kde půjde zastavit.
Co před jízdou jedly? Dohlédněte na to, aby děti před cestou příliš nejedly. Prázdný žaludek není nic moc, ale ten plný během jízdy by zase mohl být brzy prázdný.
Komunikujte s dětmi. Naučte se včas na dítěti vypozorovat, kdy mu začíná být špatně. Dokážete tak včas zastavit a vyhnout se tak následkům blinkání ve vozidle.
Kdy je nutné podat léky
Existují však i případy, kdy není možné dělat například dělat časté přestávky a rodič musí věnovat velké úsilí řízení a cestě. Pak už nastupuje varianta podání léků.
„Přípravek proti nevolnosti je potřeba užít alespoň hodinu před jízdou dopravním prostředkem. S výběrem vhodného přípravku a jeho správným dávkováním vám poradí lékárník,“ uvádí experti z Dr. Max.