Vše začíná čistotou. Motorku nejdříve celou důkladně očistěte, nezapomeňte na nejrůznější záhyby, ve kterých se může usazovat špína. Zbavte ji bláta, zaschlých mušek a mastných skvrn. Použít můžete speciální čisticí přípravky pro to určené.

Potom motorku důkladně osušte. Očistěte také řetěz, protože zaschlé mazivo s nečistotami může způsobit jeho zatuhnutí. Čistý řetěz nastříkejte mazadlem, abyste zabránili jeho korozi. Zkontrolujte také jeho správné napnutí. Promažte také zámek a další mechanické části motorky náchylné na korozi.

  • Jak zazimovat motorku, můžete zhlédnout ve videu:
Zdroj: Youtube

Velkou pozornost věnujte také pneumatikám, ze kterých odstraňte kamínky v drážkách a další nečistoty. Potom pneumatiky dofoukejte na nejvyšší povolenou hodnotu udávanou výrobcem. Abyste předešli deformaci plášťů, v ideálním případě motorku odlehčete pomocí centrálního stojanu tak, že se pláště nebudou dotýkat země.

Pokud stojan nemáte, během zimy pootáčejte kola, abyste zabránili dlouhodobému zatížení pneumatik v jedné poloze. Nezapomeňte očistit brzdiče včetně brzdových destiček. Na trhu jsou pro tento účel čisticí spreje.

Ilustrační foto
Prodej motocyklu: jaké dokumenty k němu budete potřebovat

Zvláštní péči si zaslouží baterie, jejíž kapacita během zimy poklesne, a to zejména ve studené garáži. Akumulátor proto z motocyklu vyjměte a uschovejte na suché místo se stálou teplotou okolo 15 stupňu Celsia. Pokud motorku necháte přes zimu stát v garáží i s připojenou baterií, na jaře ji s největší pravděpodobností nenastartujete. Vlastníte-li nabíječku, zhruba jednou měsíčně akumulátor dobijte. Existují také udržovací zdroje, které baterii samy dobijí.

Motorku na zimu uschovejte s plnou nádrží a přidejte do ní aditiva. Natankujte palivo až po víčko, aby nádrž uvnitř nekorodovala. Stejně tak se vám vyplatí vyměnit olej před zimním uskladněním motorky. V čistém oleji nebudou nečistoty a zabráníte usazeninám. Starý olej navíc natahuje vlhkost, takže může dojít ke korozi uvnitř motoru. Neprohloupíte, když zkontrolujete i stav chladicí kapaliny.

Suzuki Address je ideální skútr pro začátečníky. Boduje váhou, cenou i spotřebou

Očištěnou, vysušenou a zakonzervovanou motorku přikryjte plachtou. Zabráníte tak usazování prachu na ní během měsíců, kdy ji nebudete používat. Použijte ale plachtu prodyšnou, aby pod ní nekondenzovala vlhkost, která by mohla způsobit korozi. Nevhodná je proto plachta vyrobená z igelitu.

A co je důležité - motocykl na zimu dobře zabezpečte před odcizením, pokud ho zaparkujete třeba v garáži na odlehlém místě.