Vzhledem k všudypřítomné osvětě by se mohlo zdát, že nezodpovědná jízda pod vlivem alkoholu patří minulosti, ale opak je pravdou. Oproti loňskému roku sice počet přestupků souvisejících s pitím klesl, problém však ze silnic zdaleka nemizí.

Významnou roli hraje jistě fakt, že jako národ máme k alkoholu veskrze pozitivní vztah. Dle statistiky z roku 2022 spotřebují Češi 169,5 litrů alkoholu ročně na hlavu, přičemž jsou započítány i děti. V pomyslné hitparádě oblíbených drinků vítězí pivo s 142,9 litry na osobu ročně, následuje víno s 19,9 litry, lihovin si dopřejeme 6,8 litru za rok.

Ilustrační foto: Dálnice
Dálniční známka 2024: zde je návod, jak ji koupit jednoduše jako dárek k Vánocům

Při takové spotřebě není divu, že podnapilý člověk se sem tam ocitne i na místě řidiče. Z výzkumu společnosti Nextbase, výrobce palubních kamer, provedeného ve spolupráci s výzkumnou agenturou YouGov Deutschland GmbH vyplynulo, že pod vlivem alkoholu někdy sedlo za volant 20 procent českých řidičů. Jen o něco méně hříšníků je v Polsku - 18 procent -, naopak v Německu se k pití a následnému řízení přiznalo dokonce 27 procent respondentů.

Počet nehod klesá minimálně

Že nejde o marginální problém, dokazuje i 4395 dopravních nehod zaviněných řidiči pod vlivem alkoholu, k nimž u nás došlo v roce 2023. Ve srovnání s rokem 2022 je to jen o 16 méně. Dle statistik Policie České republiky přibylo nehod pod vlivem alkoholu do hranice 1,5 promile, naopak namol opilých řidičů mírně ubylo. Klesl i počet obětí na životech ze 17 na 7. „Přestože pozorujeme mírný pokles v počtu nehod zaviněných alkoholem, je nezbytné posílit osvětu a zavést ještě přísnější opatření,“ uvádí Oldřich Kassl, koordinátor Besip Praha.

Zlevněná auta lze nyní koupit téměř u všech značek
Automobilky již začaly s vánočními slevami. Teď lze ušetřit i několik set tisíc

Vzhledem k tomu, že v Česku platí nulová tolerance alkoholu za volantem již od roku 1953, zbývá jen přitvrzení sankcí. Od 1. ledna 2024 tak budou postihy za řízení pod vlivem zas o něco přísnější. Při naměřené hladině alkoholu nad 0,3 ‰ dostane řidič pokutu 7 000 - 25 000 korun, k tomu 6 trestných bodů a zákaz řízení na 6 až 18 měsíců. Odmítnutí testu na alkohol či jiné návykové látky přinese pokutu 25 000 - 75 000 korun, 6 bodů a zákaz řízení na 18 až 36 měsíců.

Opilému jděte z cesty, s důkazy pomůže kamera

Řidiče pod vlivem na dálku těžko identifikujete, každopádně se však vyplatí zbystřit, jestliže se vozidlo ve vaší bezprostřední blízkosti pohybuje neobvykle. Podle Oldřicha Kassla ´je klíčové zachovat bezpečnou vzdálenost. „Nikdy nevíte, jestli jde o řidiče unaveného, se zdravotními obtížemi nebo opilého, ale dodržování větší než běžné bezpečné vzdálenosti vám pomůže minimalizovat riziko,“ radí Kasl.

Ilustrační foto: Do autoškoly často míří středoškoláci
Nultá hodina autoškoly: středoškoláci se dozvědí, že řídit není legrace

Raději se nepokoušejte podezřelé vozidlo předjíždět, neboť řidičova nepředvídatelná reakce snadno způsobí nehodu. Rozhodně se vyhněte jakékoliv konfrontaci. Pokud k ní přesto dojde, neocenitelným svědkem situace se stává palubní kamera, která veškeré dění zaznamená. Není výjimkou, že řidič pod vlivem od nehody ujede a bez důkazu budete před policií i pojišťovnou jen těžko hájit svá práva.