Řadu takových případů evidují v poslední době policisté na Hodonínsku. „Lidé, kteří věří tomu, že je skutečně oslovuje někdo z okruhu jejich přátel a uvedené údaje posílají, pak přicházejí o tisíce korun,“ uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník.

Doprava v Moravském Písku a v jeho katastru na silnici II/427 odpoledne první zářijové úterý 2021.
Stavbaři chystají zakládání mostů pro dálnici D55 za Moravským Pískem

A pro ilustraci popsal jeden z nedávných podvodů. Muž uvěřil tomu, že jej přes aplikaci messenger oslovuje jeho kamarádka. Ta od něj chtěla číslo mobilu a následně přeposlání kódů, které mu přišly na jeho mobil. Důvěřivý muž tak přeposlal hesla k m-platbám. „Dále byl požádán, pod záminkou vyplacení výhry, o vyfocení jeho platební karty a heslo do internetového bankovnictví. Podvodník pak touto platební kartou provedl platby na účet podvedeného muže, který přišel o více jak čtyři tisíce korun,“ dodal Zámečník.

A jak se mají lidé v podobných situacích bránit? Základem je používat silná hesla a dvoufázové ověření účtů. Heslo plus SMS kód. Vyplatí se také používat odlišná hesla od emailu a od sociální sítě. „A samozřejmě nikomu neposílat údaje o vlastních mobilních číslech nebo emailových adresách. Nepřeposílat žádné autorizační kódy k různým platbám. Nesdělovat citlivé informace o heslech k účtu, údaje o platebních kartách nebo přístupech do internetového bankovnictví,“ vypočítal základy bezpečnosti na internetu policista.