Zřejmě první případ podvodu spjatého s Airbnb v hodonínském okrese zamíří na stůl tamních policistů. Obětí se stala rodina z okresního města, jež narychlo potřebovala dočasné bydlení. Jejich trvalý byt kvůli rekonstrukci obsadili řemeslníci. Rodina naletěla a přišla o třináct tisíc korun.

Parcely pro výstavbu rodinných domů ve Veselí nad Moravou v lokalitě Hutník.
Dračka o stavební parcely: přihazovalo 14 zájemců, vydražily se za dvojnásobek

„Takové případy jsou v regionu zcela minimální, pokud vůbec jsou. Jde spíše o problematiku větších měst, kdy je po bytech silnější poptávka,“ uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník.

Hodonínský deník Rovnost získal vyjádření poškozených, za které mluvil otec, jenž s tím souhlasil pod podmínkou zveřejnění pouze křestního jména, Pavel. Redakce ale celou identitu zná. „Hledali jsme podnájem a už se nám krátil čas. Narazili jsme na nabídku bytu v Erbenově ulici v Hodoníně. Dnes při zpětném pohledu byla cena až podezřele nízká,“ sdělil Pavel.

Ilustrační foto.
Změna názoru. Hodonínská nemocnice po pár dnech opět zavádí zákaz návštěv

Nejčastější podvody
- Podvod s platbou předem: Někdo nabízí peníze nebo nějaký dárek jako odměnu za převod peněz přes různé platební portály mimo Airbnb.
- Phishing: Někdo pošle e-mail nebo odkaz, který vypadá, jako by byl z Airbnb nebo jiných důvěryhodných stránek. Tyto zprávy jsou schválně koncipované tak, aby vylákaly důvěrné údaje, jako jsou hesla nebo jiné e-mailové adresy. Mohou obsahovat malware, což je škodlivý software, který získává přístup k počítači za účelem shromažďování údajů včetně hesel.
- Podvod s ubytováním: Někdo nabízí úžasnou cenu za nabídku ubytování, pokud předem zaplatíš nebo pošleš zálohu převodem. Po obdržení platby neposkytne ubytování, které bylo přislíbeno.
- Podvod s přeplatkem: Někdo hostiteli nabízí větší částku než ubytování stojí a žádá o vrácení přeplatku v hotovosti.
- Podvod s rezervováním třetí stranou: Někdo nabízí rezervování a platbu za nabídku ubytování Airbnb prostřednictvím webu nebo služby třetí strany, často prohlašující, že jde o využití kupónu nebo slevy Airbnb. Tyto rezervace jsou obvykle placeny kradenými kreditními kartami.

Majitelka se prostřednictvím e-mailu představila jako Alicia žijící v Londýně. Popsala příběh o dědictví po prarodičích, díky němuž se k bytu v Hodoníně dostala. Slíbila, že klíče k prohlídce pošle poštou. Mezitím rodině přišel e-mail a v něm faktura s hlavičkou Airbnb - celosvětově působící služby, přes níž funguje takzvané sdílené bydlení. Požadovaná částka: pět set euro. „Říkal jsem si, že když je to zaštítěné třetí stranou, bude to bezpečnější. Teď už vím, že jsme udělali velkou hloupost,“ vyprávěl Pavel.

Rodina zásadně pochybila. Nevšimla si, z jakého e-mailu zpráva přišla. Podvodník nejznámější značku svého druhu jen využil, s Airbnb neměl nic společného. Zástupci společnosti na podobné případy opakovaně upozorňují. „Nikdy nepožadujeme platbu mimo stránky, prostřednictvím e-mailu, ani přes rezervačního agenta třetí strany,“ zdůraznili lidé z Airbnb.

Redaktor Hodonínského deníku Rovnost se pokusil Alicii kontaktovat s tím, že má o byt v Erbenově ulici zájem. Její e-mail však již nefunguje.

Slibované klíče se k rodině nikdy nedostaly. „Podvodník měl ještě tu drzost, že s námi komunikoval i po odeslání peněz. Teď už se samozřejmě odmlčel. Nakonec jsem zjistil, že naše peníze skončily na účtu v Německu. S tím, že je ještě někdy uvidím, už moc nepočítám,“ uvedl Pavel.

Baťův kanál, ilustrační foto
Lodí po Baťově kanálu až do Olomouce? Kroměříž je proti

Rodina se obrátila na policisty v Hodoníně. Po zjištění, že v České republice podobně dopadlo více lidí, se pravděpodobně připojí k hromadné žalobě.

Na Hodonínsku jde o výjimečný případ. Mnohem častější jsou podvody, kdy kupující předem zaplatí zboží nebo službu, ovšem dodání se nikdy nedočká. „Mezi klasickými podvody jsou také napadení účtu na sociálních sítích nebo prolomení hesel,“ sdělil policejní mluvčí Zámečník.

Mohamed Traoré.
Ordoš zapomenut, Hodonín ulovil jiné "ryby". Tým posílí Traoré s Urbančokem

Takových událostí policisté ročně prověřují kolem sto dvaceti. Na Hodonínsku k tomu má určené specialisty.