Proti rozhodnutí se muž odvolal, Krajský soud v Brně ale rozsudek ve čtvrtek potvrdil.

Rozepře podle Kůřila vznikla kvůli tomu, že oběť sledovala ženu, a to obžalovanému vadilo. „Útok byl pak veden z jeho strany, zbraň se mi snažil násilím vzít. To, co se stalo, mě mrzí,“ uvedl obžalovaný Kůřil.

Odvolací soud neshledal v jednání obžalovaného přímý úmysl, upozornil ovšem, že jeho čin vedl k těžké újmě na zdraví. „Došlo až k sedmnácti střelám, a to opakovaně proti obličeji a horní polovině těla. Došlo i k průstřelu levého oka, což je těžké zranění s trvalými následky,“ podotkl soudce Petr Hlavina.

Odvolání proti verdiktu okresního soudu podal i státní zástupce. Podle něj byl trest příliš mírný a Kůřil by si zasloužil tvrdší postih. Obžalovaný podle státního zástupce nabízí vlastní verzi děje a je také třeba brát v potaz, že byl v minulosti trestán a odsouzen za loupež. Obžaloba pro muže navrhovala nepodmíněný trest vězení.

Podvodník okradl nemocnou důchodkyni z Hodonínska. Snímek je ilustrační.
Zloděj okradl nemocnou důchodkyni z Hodonínska. Lhal jí, že je lékař z Íránu

Krajský soud nakonec obě odvolání zamítl a potvrdil verdikt okresního soudu. Hlavina zároveň zdůraznil závažnost poranění, kdy postřelený přišel o oko a kvůli tomu následně i o řidičský průkaz. „Přitom nešlo o nutnou sebeobranu. Navíc se neprokázalo, že by měl postřelený muž u sebe nějakou zbraň," podotkl soudce.

Zároveň odmítl, že by Kůřil dostal u okresního soudu mírný trest. „Vzhledem k okolnostem hrál u obžalovaného roli stres a snaha utéci, ale pak už neměl kam. Právě tyto okolnosti odůvodňují podmíněný trest odnětí svobody,“ shrnul Hlavina.